| adinasdf a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti am o fetita de 4 ani si plec in Anglia cu masina.in romania am inteles ca scaunul auto pentru copii e obligatoriu pana la 3 ani, dar in ungaria austria germania olanda si anglia e obligatorie pana la cati ani? Va rog sa-mi dati indicatii. urgent please

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cunosc legislatiile rutiere din tarile respective dar cred ca acum sunt la fel ca legislatia romana, in privinta copiilor transportati in masina, corespunzand cu legislatia UE. Si legislatia noastra a fost adaptata in acest an, tocmai pentru a corespunde cu legislatia UE in materie.

| MihaelaDart a răspuns:

In Germania este obligatoriu scaunul, daca nu il aveti si va opreste politia pentru control amenda este in jur de 80 euro pentru nelipsa lui. Asa ca mare grija! Asa cum in Romania e obligatoriu scaunul pentru copil, asa si in restul tarilor straine sunt foarte obligatorii, daca nu se respecta si la un eventual control rutier, iscati sa luati amenzi usturatoare. La nemti scaunul se foloseste si la copil de peste 3+ ani.

| CristinaSNC a răspuns:

Hei happy! Indiferent daca este obligatoriu sau nu, eu zic sa o ti pe un astfel de scaun. Domane fereste, in caz de accident este mai bine protejata pun astfel de scaun.