| abcdefghijkl12345 a întrebat:

(Va rog sa nu raspundeti daca nu stiti pe cineva care deja a facut asta) Ca sa pun o piesa de muzica electronica care eu am facut-o (nu zic piesa master inregistrata in studio) pe internet sau s-o trimit unei case de discuri, trebuie ca sa inregistrez pentru drepturi de autor? Instrumentalul fiind desigur facut de mine, versurile mele de asemenea. Intreb de mult timp si nu-mi raspunde nimeni, poate unii doar se joaca cu cuvintele. As vrea sa stiu daca alti compozitori, scriitori de versuri... au cumparat astfel de drepturi de pe la vreun site, sau doar si-au publicat proiectele. Articolele legii nu mentioneaza ca trebuie sa-mi inregistrez opera pentru a avea dreptul de autor.

1 răspuns:
| KronstadtResurrection a răspuns:

Nu esti obligat sa-ti protejezi lucrarile. Dar, daca nu vrei ca "niste unii" sa se foloseasca de compozitiile tale, este indicat sa ti le inregistrezi aici:
https://ucmr-ada.ro
Pe acest site gasesti raspuns la absolut orice intrebare ai avea, vis a vis postarea ta. Citeste cu atentie si iti va fi cu folos.