| Girly97 a întrebat:

Va rog, urgent, ce spune legislatia muncii despre salariatii raciti? Nasul mi-a curs toata noaptea, ma doare gatul si am dormit numai 3 ore. Nu ma simt deloc bine si nu stiu daca pot sa cer concediu medical pentru ca lucrez de aproape doua luni. Mie mi-ar fi suficient doua zile libere, azi si maine. Pana luni sunt sigura ca imi revin.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia muncii spune ca salariatii bolnavi au dreptul la concediu medical, asa ca obtine acest concediu si nu trebuie sa te prezinti la munca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legislația nu se referă la asemenea cazuri ca a dtale și special.
Soliciți șefului, telefonic două zile libere.
Dacă nu le acceptă mergi la serviciu.
Nu te poate da afară pentru o absență de 2 zile, dacă te refuză și nu înțelege, dacă nu acceptă scuza dtale. Dar dacă o face, dacă te dă afară, iar dta dacă nu ai un certificat medical că ai fost bolnavă, legislația nu te apără. Legislația muncii nu prevede asemenea situații, că îți curge nasul și nu ai dormit o noapte.

| anonimg a răspuns:

Concediul medical se acordă oridecâte ori este nevoie, și poate fi eliberat de către medicul de familie, ca act doveditor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariatii raciti, pe vremea lui Ceaușescu mergeau la muncă indiferent de starea lor de sanatate, nu interesa pe nimeni ca erai racit/ă sau nu, trebuia sa fi la servici 8 ore, altfel te dădea afară, unii aveau familie copii mici si nu riscau sa fie dati afara, munceau pe orice timp, vara iarnă, cald frig, ploaie ninsoare, nu conta, trebuiau sa aduca bani acasa, acum sa u schimbat lucrurile cum te doare putin in gît gata suni seful ca nu te duci, ce o sa faci ca vine iarna si o sa fi iar racită, cîte concedii crezi ca i ti vor da sefii?

Răspuns utilizator avertizat