| anonim_4396 a întrebat:

Va salut.
Am un amic care a patit urmatorul lucru.
Anul trecut a contestat un pv cand i s-a luat permisul.
Intre timp a pierdut procesul fara a fi informat.
In tot acest timp practic el a condus desii trebuia sa predea permisul.
Azi a fost oprit de politie retinandu-i permisul.
A facut iar contestatie iar cand a ajuns cu acea hartie de la judecator la politie sa-si ridice permisul i s-a spus ca nu au cum sa i.l dea pe motiv ca oricum a condus desii nu avea dreptul si ca i se va face dosar penal.
Este normal asa ceva avand in vedere ca el nu a primit nici o notificare cum ca trebuia sa predea permisul?
Acolo la permise apare ca a fost instiintat ca trebuia sa-l predea ...doar ca nu stie nimeni cine e acea persoana care a semnat de primire.

Sper ca am explicat cum trebuie.
Multumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si tu de unde stii ca este adevarat ce ti-a spus prietenul tau?
Si eu nu cred ca este adevarat, cel putin in 2 situatii:
1.El a facut plangerea contraventionala si apoi nu se intereseaza de rezultat (nu participa la pronuntarea sentintei si nici nu mai intreaba dupa aceasta) si nu primeste hotararea instantei? Foarte greu, aproape imposibil de crezut.
2.Nici macar nu mai trebuia sa fie notificat separat sa predea permisul, trebuia sa-l predea in termen de 5 zile de la data hotararii.
In plus se poate sa fi primit el notificarea sau o ruda de a lui si sa te minta.
In orice caz merita dosarul penal si chiar sa fie condamnat, poate se invata minte si nu mai incalca legislatia rutiera.

| Fendt1050v a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai nu am de ce sa nu-l cred.
Lucreaza cu mine in alta zona decat cea de domiciliu si nu a putut sa se intereseze. Cat despre notificari chiar nu avea habar de ele
nimeni nu stie cine a semnat pentru ele.

| mihai69 a răspuns:

O fi dintre cei care nu au primit citații și alte documente juridice pentru că factorii poștali le dădeau la gunoi... ( http://www.hotnews.ro/......-acasa.htm )
Dar chiar și așa, el ar fi trebuit să se intereseze de mersul procedurii, mai ales știind că dacă va conduce cu permisul suspendat e caz penal.

Răspuns utilizator avertizat