| GicuTu18 a întrebat:

Va salut! Ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie?
Am varsta de 17 ani si 4 luni, nu mai am rabdare, vreau sa ma inscriu de acum in scoala de soferi, este posibil? Unele persoane imi spun ca da, iar altele ca nu. Din cate stiu eu ma pot inscrie cand implinesc 17 ani si 9 luni... va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa incepi scoala de conducere, cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime, integral, respectiv atat orele de legislatie, cat si cele de conducere. In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

| GicuTu18 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru ajutor! Sunt pe profil auto, deci ar trebui sa ma pot inscrie

| Ioandelasal a răspuns (pentru GicuTu18):

Da, asa este, poti incepe scoala de pe acum.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate pentru anumite categorii. Astfel ca, la varsta minima de 16 ani fara 3 luni poti incepe scoala pentru categoriile AM, A1 si B1. Deci pana la 18 ani nu poti altceva. La 18 ani fara trei luni poti incepe scoala pentru alte catogrii. Oricum examenul nu-l poti da pana implinesti varsta legala. Apoi sunt altele la 21 ani si la 24 ani. Uite: http://bit.ly/2qc8s2s

| GicuTu18 explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos!

| Salontanul a răspuns (pentru GicuTu18):

Cu placere. Vad ca ai premiat raspunsul lui Iondelsal. Merita! Este jurist de meserie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea spune ca poti doar la 17 ani si 9 luni