| PringAloe a întrebat:

Va salut, sa presupunem ca avem următoarea întâmplare, cineva da comanda de un produs online de pe un site cu sediu etc, produsul respectiv costa 4. 000lei însă după plasarea comenzii este sunat sa ii se spună ca produsul nu mai este în stoc, și ca imediat ce revine în stoc ii este trimis, după o săptămână observa ca produsul este iar în stoc dar la prețul de 5. 700lei însă de trimis nu ii este trimis, comanda încă rezultă în așteptare, după care persoana care a comandat produsul anunță printr-un mail faptul ca produsul se afla iar în stoc și vrea sa știe când ii este livrat produsul (pe care el îl adăugase la comanda la prețul de 4.000), după o zi comanda rezultă anulata, iar ultima soluție este sa comanzi iar dar cu 1700lei mai scump, au voie sa procedeze asa? Incalca vreo lege?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din acest motiv este bine sa faci screenshot-uri despre fazele tranzactiei. Cu dovada in mana putea sa pretinda produsul la pretul vechi.
Legea spune ca, pretul produsului este cel afisat.
In cazul finalizarii comenzii, daca stocul este epuizat, atunci e vina vanzatorului (nu si-a retras oferta la stoc 0 ). Preluand comanda, trebuia sa trimita marfa la pretul comandat, altfel le-ar fi amendat OPC-ul. Evident, daca aveai dovezile, cum am scris.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sigur ca au voie!
Oferta este disponibila pana la epuizarea stocului!
Daca stocul s-a epuizat si ei au reaprovuizionat la un pret mult mai mare, fiindca dolarul american a crescut foarte mult, au voie sa ridice si ei preturile, fiind perfect legal!
Poti cere refund daca nu mai vrei sa cumperi acel produs cu pretul marit.

| PringAloe explică (pentru Violleta2022):

Posibil, dar nu mi se pare prea corect, adica eu trimit comanda cu produsul respectiv la pretul x, apoi ziua urmatoare mi se spune ca nu mai este stoc (iar pe site arata ca este) este vina loc daca nu actualizeaza stocul,

| Violleta2022 a răspuns (pentru PringAloe):

Nu are importanta ce ti se pare tie corect sau nu, eu iti spun ce este legal si ce face comericantul, avand voie sa schimbe pretul la noua intrare de produs.
Iar tu ai voie sa te razgandesti si sa ceri refund la bani.

| PringAloe explică (pentru Violleta2022):

Are voie sa schimbe pretul la noua intrare de produs chiar daca eu am plasat comanda cu pretul initial pe care il avea produsul? mi se pare putin ciudatel, n-am patit niciodata, cand am dat comenzi de produse la pretul x, indiferent ca apoi s-au scumpit mie mi-a fost trimis mereu la pretul pe care il avea produsul in momentul in care l-am plasat, ca au uitat ei sa bage produsul in stoc epuizat si nu si-au actualizat preturile nu cred ca este problema mea ci a lor, pe mine nu ma intereseaza ca ei nu sunt atenti la stocul pe care il au, daca azi cumpar un telefon cu 1.000 lei, si maine se face 2.000, mie mi-l trimit la 2.000 ca vezi tu s-a schimbat pretul? asta-i o prostie, trebuie sa respecte pretul pe care il avea produsul in momentul in care a fost plasata comanda, restul isi asuma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PringAloe):

Te rog sa clarifici: ai facuit comanda sau ai cumparat deja produsul, inainte de anuntul ca s-a epuizat stocul?

A comanda = este doar o simpla comanda care poate fii onorata sau anulata, fiindca este inca in stadiu de procesare, deci nefinalizata.
A cumpara un produs = inseamna a-l comanda si platii integral, caz in care au obligatia sa ti-l trimita la pretul din momentul achitarii lui.

| PringAloe explică (pentru Violleta2022):

Am inteles acum, nu a fost platit integral, doar plasata comanda, ma gandeam ca nu au voie sa anuleze comenzi din motivul mentionat mai sus, multumesc

| sierra1 a răspuns:

E corect dar nu e frumos din partea lor!

| anonimulll12345 a răspuns:

Ofertele sunt disponibile in limita stocului disponibil. Faptul ca tie iti arata a fi inca disponibil pe cand in real era deja epuizat tine de problemele tehnice la siteul respectiv.
Este perfect legal, a fost ghinionul tau ca nu l-ai comandat mai repede. Fii pe faza si prinde urmatoarea reducere ca sigur o vei mai gasi la un pret similar in maxim cateva luni

| PringAloe explică (pentru anonimulll12345):

Pai el a fost adaugat in cos, si a fost trimisa si comanda cu produsul la pretul respectiv, dupa care a 2-a zi ii s-a transmis ca nu este in stoc si cand o sa fie o sa ii se trimita produsul.