| anonim_4396 a întrebat:

Va salut.
Unui amic i-a fost retinut permisul auto.
A facut contestatie... avocatul nu l-a mai anuntat ca a pierdut, el nu a stiut sa se intereseze prin urmare a circulat in continuare fiind prins conducand cu permisul suspendat si i s-a intocmit dosar penal.
Intre timp a expirat si mama perioadei de suspendare.
A mers sa isi ridice permisul dar nimeni nu a stiut ce raspuns sa-i ofere...
Practic el ce trebuie sa faca acum?
Perioada de suspendare s-a terminat acum mai bine de 2 luni.
La permise auto nimeni nu-i ofera nici un raspuns ...nici ca alba nici ca neagra.
Sper ca m-am exprimat destul de ok si am fost inteles ce am vrut sa zic.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de condamnare permisul ii va fi anulat.
Pana la terminarea urmaririi penale si judecarea procesului poate sa solicite restituirea permisului de conducere, depunand o cerere la procurorul care supravegheaza urmarirea penala, procuror de la Parchetul de pe langa judecatorie.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca i-a fost retinut permisul inseamna ca nu il avea la el. Cum putea sa circule cu el suspendat daca nu il avea la el? Gandesti inainte sa scrii pe aici?

| Fendt1050v a răspuns (pentru darrio2007):

A facut contestatie si l-a primit inapoi doar ca nu a mai fost instiintat ca a pierdut ...si a mers cu permisul la el.

| darrio2007 a răspuns (pentru Fendt1050v):

Alo, gara. Dacă habar nu ai sa explici, nu jigni. Nu ai avea curaj sa-mi spui in fata ce ai scris aici. Usurel, ca nu am pascut vacile impreuna.

| darrio2007 a răspuns:

Esti chiar needucat, băiete!