Întrebare recomandată | MariaAlexandraMaria a întrebat:

Vaaaa rog sa raspundeti repede. E uregeent!
Deci...am 17 ani, locuiesc in stainatate de multi ani si vara asta vreau sa merg in Romania...dar uitandu-ma in pasaport am obsevat ca e expiraaaat! Acum ce fac? Stiu ca pot sa intru in tara cu pasaportul expirat dar nu pot sa ies! Si parintii mei nu pot sa vina cu mine in Romania sa il refaca. Pot pleca cu avionul din Romania, fiind minora, cu pasaportul expirat? Si daca nu ce ar trebui sa fac? Va rog sa imi raspundeti repede.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti veni cu cartea de identitate sau cu un titlu de calatorie obtinut de la Ambasada Romaniei.
Problema o sa fie ca la intoarcere ai nevoie de o declaratie a parintilor si un insotitor major.