| AvalohAlyn a întrebat:

Vadim Tudor trebuia să fie președinte în 2000 dacă nu îl linsa mediatic presa românească? Era mai bine ptr.Romania Vadim decât Iliescu, nu mai eram sclavi in țara noastră.Mie îmi plăcea de Vadim era "toba"de cultura dar era prea impulsiv.Credeti că dacă ieșea Vadim președinte Romania o ducea mai bine? Iliescu PSD și ciuma roșie ce au făcut dacă au câștigat ei? Bunicul meu mi-a zis că Vadim a intrat în turul II cu Iliescu și în mod normal el era preferat de popor dar l-a linșat mediatic presa de atunci cum că ar fi extremist, prea naționalist etc și din cauza asta lumea s-a speriat și nu l- a mai votat în turul II alegandu-l pe Iliescu.E adevărat?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vadim nu a fost linsat mediac, el singur s-a pus in aceasta postura, prin ceea ce vorbea si scria aproape zilnic, prin zoaiele ce le revarsa asupra tutturor celor care nu erau de acord cu el si prin extremismul manifestat.
Nu avea cum sa fie un presedinte mai bun decat Iliescu, cu toate limitarile acestuia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu l a linsat presa mediatic, chiar era extremist. Nu mai eram noi in nato si ue acum cu un asa presedinte.

| Bizon95 a răspuns:

Oricine ar fi fost mai bun decat UCIGASUL Iliescu, ORICINE

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca iesea Vadim erau cativa ani mai ok, ca sa zic asa iar guvernul si partidele se luptau intre ele ca sa fure tot mai mult sa castige voturi dar sa se si luptau tot o data cu Vadim in acelasi timp, deci cred ca era bine pentru noi cetatenii.
In schimb o data si o data Vadim tot ar fi fost inlocuit pentru ca un mandat e 5 ani daca avea doua mandate era ceva.
Iliescu a castigat si aia e istoria sa scris diferit aici la noi in frumoasa Rromanica https://www.youtube.com/watch?v=hQ4Y_I4Myqs

| AC4S4 a răspuns:

Vadim Tudor era intr-adevar un extremist. Se poate, totusi, sa fii conservator si patriot fara sa fii extremist. Nu accepta un lucru, ca in Transilvania exista maghiari de sute de ani. Nu poti sa-i ignori sau sa le spui sa nu se mai identifice cu cultura lor.

Nu cred ca ar fi fost dictatura severa in Romania daca Vadim Tudor si PRM ajungeau la putere. Dar, probabil, maghiarii nu ar mai fi avut acces la materiale, sarbatori specifice lor.

Extremismul sau s-a aratat puternic mai tarziu, dupa 2008. Cand a inceput sa spuna ca i se fura voturile si alte conspiratii. Vorbea despre voturi ca si cum erau la el in mana, mai folosea si expresii de genul "Voturile mele le voi da lui Geoana". Mai avea si iluzii cum ca in pamanturile Romaniei sunt foarte multe bogatii (impreuna cu Funar), ca Romania ar trebui sa fie cel mai bogat stat, etc.

Nu a fost un om moderat. Nu aveam nevoie de un conducator de tipul "Romania merita, are dreptul la orice". Trebuie moderatie.

Din pacate, astazi oamenii crestin-democrati, moderati, conservatori sunt asociati cu Vadim Tudor, extremism, fascism. Daca Vadim Tudor era mai moderat ar fi fost o alternativa buna.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Un om care purta ura fata de o etnie, de ce ar fi avut sentimente mai bune fata de majoritate? Doar toți sunt oameni! Nu l-am votat nici pe Vdim, nici pe Iliescu. Dar, Dumnezeu a îngăduit sa fie președinte dintre doi "rai" pe cel mai "puțin rău".