| Țoglă a întrebat:

Vânzare mașină.
Oare acum mai e nevoie de fiscal pentru cumpărător în vederea transcrierii?

Altă întrebare,
am două mașini pe numele meu, una o vând și dacă sunt obligat să plătesc tot impozitul la primărie pentru a o vinde, se poate plăti doar ce am de plată până în ziua vânzării? Având în vedere că se plătește impozitul în două tranșe până în septembrie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu este nevoie de certificatul de atestare fiscala, conform Ordinului MAI nr. 1506/2001, in 2 situatii:
-Cand se depune fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale.
-În cazul în care transferul dreptului de proprietate asupra vehiculului se realizează prin utilizarea actului de înstrăinare-dobândire prevăzut de Ordinul viceprim-ministrului, ministrul dezvoltării regionale şi administraţiei publice, ministrului finanţelor publice şi al ministrului afacerilor interne nr. 1.069/1.578/114/2016.
2.Pentru masina instrainata este necesar sa platesti impozitul pe intreg anul, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 471.Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport
  (1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior."

1 răspuns:
| Florentin753 a răspuns:

Da, îți trebuie fiscal și normal ar fi sa nu plătești pe tot anul din moment ce o scoți de la impozit