| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare legal și moral sa fie instalată camera de supraveghere la intrarea în bloc? Pentru ce a fost instalată aceasta camera?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E legal si moral. A fost instalata pentru protectia oamenilor cinstiti si civilizati. Impiedica patrunderea in bloc a hotilor (genul care se strecoara in bloc, bat sau incearca la usi si talharesc batranii), poate fi utila in cazul vreunei infractiuni (vezi cazul pedofilului), ii ajuta pe oameni sa afle cine murdareste scara, maltrateaza usile, liftul, tranteste, sparge, etc. La noi in bloc a dus la o imbunatatire remarcabila a curateniei si a alungat tot felul de ciudati care intrau in bloc sa cotrobaie in ghena sau sa cerseasca si sa fure

| AvalohAlyn a răspuns:

E pentru siguranta ta si a locatarilor.Eu m-as bucura daca s-ar monta asa ceva si la mine la bloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este atat legal cat si moral, fiind instalata pentru protectia celor care locuiesc in acel bloc, impotriva hotilor/ talharilor, violatorilor si securitatea ta, cand te intorci acasa si ai siguranta ca nu esti atacat sau jefuit, in special noaptea.
Iata un lucru facut cu cap si raspundere, bravo celor care s-au gandit la masura asta de siguranta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E legal, moral si chiar indicat. Ai vazut cazurile alea de viol in lift, camera fiind singurul indiciu pentru politie?

| sierra1 a răspuns:

Cred că poate conferi locatarilor o oarecare doză de liniște, siguranță. Altora le creeză stres.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu degeaba se cheama 'spatiu public'.

| Ioanaah a răspuns:

Exista oricând șansa să intre imediat cineva după tine și nu vreau sa continui cate se pot întâmpla. Deci in cazul unei crime sau ceva ajută. Parerea mea...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ioanaah):

ȘÁNSĂ, șanse, s. f. Împrejurare favorabilă, posibilitate de reușită, de succes; noroc. ♦ (La pl.) Sorți. – Din fr. chance.

| mark2018 a răspuns:

Inainte administratorul folosea gaura cheii, dar acum ca l-a lasat vederea a apelat la tehnologie moderna.