| anonim20155 a întrebat:

Vi se pare normal (asa generic) ca un examinator sau examinatorii la examenul auto sa te pice daca cineva iti taie calea si nu reusesti sa franezi ca sa eviti accidentul sau daca sunt pietoni pe carosabil si traverseaza in locuri nepermise si daca nu il eviti sa frnezi tot te pica. De parca e vina candidatului examinat. Mi se pare o aberatie din partea acestor examinatori. Exces de zel total, spun total inutil. Ok, nu acorzi priortiate e de inteles sa pici atat vehiculelor cat si pietonilor. Miroase a rautate masiva impotriva candidatilor si abuzuri mari facute. Isi cam bat joc de banii nostri ai contribuabililor cei care platim taxa de examinare la CEC si taxa de permis. Deci bani publici. Dar in Romania se poarta asta. In primul rand examinatorii sa treaca pe la trecere si nu pe oriunde altundeva de asemenea si cu cei care se infig in tine si nu au acest drept sau iti taie calea. Dar cum traim in Romania, si Romania este un sat fara caini e normal sa mearga lucrurile pe dos in orice institutie. Consider ca trebuie regandita examinarea la proba de traseu, sa fie o procedura prin care per total, in ansamblu sa fi examinat si nu prin prostii de puncte de penalizare. Daca conduci per total bine sa promovezi daca conduci satisfactori sau prost eivdent sa pici pana vei invata sa conduci bine si foarte bine. E limpede. Si oricum din 2018 am inteles ca examianrea auto va tine de primarie ca in UE si nu de MAI. Pana atunci ramanem la acest sistem. Ramane de vazut ce va urma. Consider ca trebuie regandita total procedura aceasta stranie de examinare. Nu consta in asta condusul. Daca X conduce perfect la examen si pe urma iti taie calea si e teribilist si omoara pe altii e bine? Sa se tina cont per ansamblu de prestatia ta de la orele de instruire practica si de asemenea de examen. Aceasta este parerea mea stricta. Consider ca este una foarte buna. Daca se doreste diminuarea accidentelor trebuei sa se tina cont strict la nivel general de modul in care conduci si te asiguri. Ei merg pe ideea ca daca uiti sa semnalizezi intentia la examen (tu avand o zi foarte proasta) asa vei face mereu cand vei conduce si asta sa fie marea problema. Total gresit din punctul meu de vedere. 100% gresit. Ar trebuei sa se faca studii clare sa vada daca e fezabila aceasta noua procedura de examinare daca da roade si este buna. Poti avea o zi proasta (desi tu stii sa conduci foarte bine), emotii sunt multi factori. Pot asemui in mod clar cu un test grila. Oare esti asa destept daca rezolvi grile si nu inveti din carte sa citesti si sa dai un examen tip sinteza? Eu cred ca nu. Mie mi s-a intampalt sa am zile proaste si zile cand eram binedispus si conduceam foarte bine (vorbesc de sedintele de la scoala de soferi) Dar cine are ochi si urechi sa auda. Nu mai comentez.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai usor cu frustrarea. E de inteles ca ai picat examenul si acum esti frustrat, dar sa fim seriosi. Daca nu esti capabil sa eviti un pericol sau sa te concentrezi in acele 10-20 minute sa semnalizezi e clar ca nu ai ce cauta la volan.

" Ei merg pe ideea ca daca uiti sa semnalizezi intentia la examen asa vei face mereu cand vei conduce si asta sa fie marea problema"

Pai sa fim seriosi... legislatia nu e selectiva. Semnalizezi maine ca azi ai emotii?

"daca cineva iti taie calea si nu reusesti sa franezi ca sa eviti accidentul"

daca faci asta e clar ca nu ai ce cauta la volan.

| anonim20155 explică (pentru suntserios):

Este frustrare pe buna dreptate. Dar chiar pe buna dreptate. Frate inteleg totul cu o limita dar hai sa nu facem exces de zel sa ne batem joc de banii contribuabilor. CEC-ul apartine de stat deci? Bani publici. Pe aia care au deja permis si nu stiu sa conduca de ce nu ii cauta sa ii puna sa mai dea odata. E o chestiune complexa, o problema delicata. E mult de discutat. Am dreptate totala. Eu as vedea un alt tip de examen nu porcaria asta care se da acum. Punctele alea nu au nici o logica, e o harmalaie, un tambalau total. Am spus mai spus si am propus examinarea mea. Cred ca o initiez si o petitie, ma tot gandesc daca am sorti de izbanda.
Referitor la ce ai spus. Pe de o parte iti dau dreptate, ai dreptate, dar ma gandesc ca sunt prea duri la modul de a examina. Daca sunt extrem de concentrat sa nu gresesc si unu imi taie calea eu ce vina am. E greu ca un incepator sa fi atent la tot. Sunt nebuni aia care spun. ''Iaute-l nu a semnalizat si a taiat ca lea si mai e si incepator'' Ar trebuei sa se gandeasca ca incepatorii sunt supusi greselii si pot gresi ca de aceea se si numesc incepatori. Deci terminati-va cand spuneti ''Mai e si incepator si nu merge bine'' De parca toti au mers bine la inceput... Hahaha Se pica pe capete, nu mai e ca inainte.
Cum spuneam un golan merge perfcect ia permisu lsi apoi isi batejoc omorand pe altii fara a semnaliza depaseste viteza legala si omaora pe altii. Nici asa nu e bine deloc.

| suntserios a răspuns (pentru anonim20155):

Deloc pe buna dreptate. Frustrarea e ca ai picat tu. Daca luai nu iti pasa de nimic.

Ca trebuie schimbat modul de examinare... clar. Trebuie inasprit serios. Test pe timp de noapte, test in poligon. Prea multi idioti iau acum permis si mai mult de jumatate nici nu sunt capabil sa faca o parcare laterala. Punctele alea au foarte mare logica. Ti e ti se pare un fleac ca ti s-a oprit motorul ai uitat sa semnalizezi odata si ai parcat stram. Dar per total asta te fac un sofer prost si incapabil sa faci mai multe lucruri odata.

"Daca sunt extrem de concentrat sa nu gresesc si unu imi taie calea eu ce vina am". Nu e vina ta ca iti taie calea, vina ta e ca nu reactionezi.

O sa vezi tu cand ai sa ai permis cat de important e sa ai reactii cand intru altul in tine. E bine pentru tabla masinii, pentru sanatatea ta si chiar pentru viata ta.

La fel o sa realizezi si cat de important e semnalizatul in trafic.

In cealalta intrebare ziceai deja ca esti la a3a incercare... tind sa cred ca problema este la tine, nu la examinatori.

| anonim20155 explică (pentru suntserios):

Pai deja se face prea mult exces de zel si este foarte greu sa iei acumn permisul. Ma rog este un examen foarte strict. Nu se mai da poligon de ani de zile. Oricum instructorul te invata parcari, plecarea din rampa, mersul cu spatele, intoarcerea dintr-un viraj dar si din 3 miscari. Se pica pe capete. Am vazut ca nu te mai iarta, nu ai semnalizat din prima iti abga puncte de penalizare. In primele doua recunosc a fost vina mea totala. Dar acum nu mi s-a pus nici o frana nici nu a interenti cu mana la volanul masinii. Prin urmare prin mizilicurile alea am picat.
Este foarte important sa ai reactii. Dar ca incepator e greu, nu te poti compara cu unul care are 5 ani, 10 ani, 15 ani vechime(are permis de ani de zile). Iti dau dreptate este foarte bine sa ai reactii sa reactionezi ca e viata ta in joc si a pasagerilor si chiar sa salvezi masina de la accident. Este greu, dar experienta ti-o dobandesti cu timpul. Pana la urma chiar sunt asa de importante sau ma rog baremul aclea de examinare este chiar asa de important are vreo relevanta?

| pufulescu a răspuns (pentru anonim20155):

Tu chiar n-ai ce face sambata seara? Bea o bere, vezi un film, fa altceva decat sa te certi cu ceausistii astia fara creier.
Tu nu vezi cum fac spume la gura : hrr baaa, sa se inaspreasca, sa se dea amenda, sa se bage la puscarie? Dar atat de chiori si batuti in cap sunt ca nu vad ca nu sunt autostrazi in Romania... pe care sa nu-ti taie calea orice Gheorghe beat cu o caruta pe care o conduce practic calul. Nu vad ca nu sunt parapeti pe drumuri si mor sute de oameni anual fiindca ies de pe sosea si intra in pomi sau cad in rape! Si altele si altele, mii de lucruri pe care sunt prea PROSTI ca sa le vada, dar stiu in schimb sa dea din gura cu " puscarie si inasprire ".
Nu te apuca sa ii intrebi ce ti-am scris eu ca obtii acelasi raspuns : mortul e de vina ca n-a fost sofer, nu statul care isi baga p... icioarele in noi!

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu):

Prietene... am inteles ca tu esti antisistem. Iti exprimi parerea la fiecare intrebare care are o minima tangenta cu legislatii si alte reguli.

Ce spanacu masii de treaba legatura are ceea ce ai scris tu legat de sosele si autostrazi si permis numai tu pricepi.

Dupa capul tau, daca avem doar 500km de autostrada atunci e nevoie de soferi mai prosti? Lol... logica de gaina.

| suntserios a răspuns (pentru anonim20155):

Ma indoiesc ca examenul e asa cuprinzator incat sa iti poti da seama de nivelul unui candidat.

Da... ai sa vezi cand vei avea ceva experienta la volan ca ai sa vezi altfel lucrurile legate de restul soferilor si de "mizilicuri".

Experienta o dobandesti cu timpul, dar sa iti aduci aminte sa semnalizezi nu are treaba cu experienta.

| anonim20155 explică (pentru suntserios):

Multumesc mult pentru raspunsuri, ajutor si sfaturi!
Inteleg acum mai bine cum sta treaba.
Da am prostul obicei ca uit sa semnalizez cand ma opresc si cateodata uit semnalizarea cand schimb banda. Dar asa nu am nici o problema acum. Inainte recunosc aveam probleme cand conduceam caci de aceea eram si cursant si nu stapaneam masina. Stiu de la instructor ca sunt foarte multi care pica si ajung la 30-40 de sedinte si tot fac greseli si unele majore si tot dau examenul si pica si ajung la 5, 6, 7 examene auto sustinute.
Oricum e nasol daca iti expira dosarul si trece 1 an trebuei sa faci din nou vizita medicala + testare psihologica si cursurile de legislatie la o scoala autorizata + cele 15 sedinte de instruire practica. Alti bani alta distractie.

| pufulescu a răspuns (pentru suntserios):

Nici nu ai cum sa pricepi stimabile! Esti blocat intr-o anume logica si nu ai cum iesi din ea la varsta domniei tale. Ti s-a infipt in minte ideea ca respectul pentru lege este ceva valabil intr-un singur sens anume de la cetatean ( citeste sclav ) catre stat si autoritati ( citeste stapanul )! Am explicat destul de clar acolo, cu un exemplu. Eu respect statul circuland corect cu autoturismul, statul nu ma respecta pe mine permitand din motive care nu conteaza prezenta carutelor pe DN-uri.
Cel mai grav e ca nu observi in ce hal am ajuns ca popor urmand proverbul " capul plecat sabia nu-l taie "!

| pufulescu a răspuns (pentru suntserios):

Spui ca nu intelegi cum gandesc! Nici eu nu inteleg cum gandesti si te acuz la randul meu de logica de gaina, dar in alt sens!
Voi nu faceti altceva decat sa fiti supusi si sa predicati pe internet supunerea in fata autoritatii! Buuun, aparent ar fi bine, ordinea si disciplina sunt baza societatii bla bla...
Dar toate sistemele carora v-ati supus pana acum au esuat, v-au adus pana in pragul dezastrului si foametei si voi continuati sa faceti ce? Sa va supuneti pur si simplu oricui ajunge la conducere sau imbraca haina statului! Ce logica e asta?
V-ati supus regilor, v-au bagat in razboi si ati iesit complet sifonati. V-ati supus comunistilor si s-a sfarsit cu ceausismul anilor 80 cand nu se mai gasea mancare in magazine. Va supuneti acum unui "capitalism" bezmetic si tara se goleste de oameni si resurse. PANA UNDE VRETI SA INTINDETI COARDA? Daca supunerea ne-a bagat in rahat ca situatie economica si sociala, de ce nu predicati si cereti libertatea? Asta e marele mister pentru mine, TE IMPLOR RASPUNDE-MI, sa inteleg dracului de ce faceti pe apostolii supuseniei pe internet!
Mai spun o idee si termin! Toata polologhia asta eu n-am scris-o ca sa te acuz de prostie, ca n-ai gandi ce spui ci din contra, vad o inteligenta malefica in comportamentul vostru, multumesc tuturor zeilor ca noile generatii se schimba de la sine si va ignora indemnurile.

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu):

Bati campii si tot nu raspunzi la

"daca avem doar 500km de autostrada atunci e nevoie de soferi mai prosti?"

astept raspunsul la asta, restul e irelevant.

| pufulescu a răspuns (pentru suntserios):

Hai ca ai reusit sa ma enervezi! Da ma nene, tu esti destept!
Soferul e prost ca nu face slalom printre gropi si nu e in stare sa conduca 5 ore cu 50 kmh prin localitati fiindca nu sunt autostrazi. Medicul e prost ca nu vindeca pacientul in spital fara dotari. Mecanicul e prost ca nu-ti repara masina cu o cheie si o surubelnita aduse de acasa cand patronul nu vrea sa cumpere scule in propriul service.
Toti sunt prosti de put, ai dreptate! Chiar tampit cu spume e acela care nu pleaca din tara aia si nu va lasa acolo sa traiti cu inteligenta voastra fenomenala si capacitatea de analiza de care dati dovada!
Esti de ajuns de in varsta, iti mai amintesti ce a zis Elena Ceausescu despre poporul roman? Mare dreptate a avut, Dumnezeu s-o dihneasca!

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu):

Am inteles... deci nu ai niciun raspuns pe subiect.

La cat de cretini sunt soferii in Romania nu merita nimic sa faca statul pentru ei. Degeaba li se fac autostrazi ca ei tot cu 50h pe B2 merg si tot nu semnalizeaza si nu se asigura cand schimba banda.

Daca tu crezi ca traiesti in libertate cerand doar drepturi... te inseli. Cand iti indeplinesti toate obligatiile atunci sa faci drepturi.

Sa te scutesc de ceva timp pierdut. Daca ai un raspuns concret la singura mea intrebare, da reply, daca nu te chinui aiurea ca eu pun punct discutiei aici.

| pufulescu a răspuns (pentru suntserios):

Aha... Deci NU MERITA romanii autostrazi? Sper sa aveti tu si familia ta parte de toate cele bune din partea poporului pe care il iubesti atat de mult!
Si eu pun punct discutiei, esti doar o vuvuzea securista pe acest site!

| anonim20155 explică (pentru pufulescu):

Discursul tau este total incoerent. Nu am inteles nimic. Ce are una cu alta. Nu inteleg.
Eu am postet o intrebare si asteptam raspuns.
Ce legatura are ceea ce ai scris tu cu ce am scris eu? Raspuns, nici o legatura.
Merita romanii autostrazi de ce sa n merite si asa suntem codasii Europei la autostrazi. Ar trebui sa avem cel putin 3000 de km sa fie impanzita Romania de autostrazi si Transilvania si Moldova si Oltenia Muntenia. Dar daca asa s-a dorit in trecut sa nu se construiasca sa nu se faca contracte cu firmele de constructii.

| anonim20155 explică (pentru suntserios):

Pai asta si ziceam. Pe noi niste amarati de absolventi de cursanti ne pune sa mergem perfect (ceea ce e imposibil sa conduci perfect sau am rog sa iei maxim 20 de puncte ca sa iei permisul) Dar pe ceilalti care conduc haotic taie benzile, nu semnalizeaza, iau virajele prost nu ii mai vede nimeni. Eu stiu ca legea e una pentru toti. Daca facem o actiune din aceasta sa facem pentru toti. Nu doar sa sufere unii si altii sa fie fericiti in continuare. De aceea spuneam ca trebuei regandit examenul auto. Am citit ca s-a impune niste cursuri de conduncere auto chiar pentru cine are permis si chiar de conducere preventiva la un anumit interval de timp. Nu stiu 10 ani. Spuneam ca din 2018 va fi pe stil European va tine examinarea auto de primarie. Sa vezi atunci coruptie si mai mare.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu picai examenul nu mai scriai romanul asta. Sa ai grija sa nu mai ai zile proaste cand dai examen.Asta e strict problema ta,nu a examinatorului. Examinatorul nu are de unde sti ca tu,daca ai uitat acum sa semnalizezi, o vei face cand vei merge singur.El vrea sa te vada atunci, la examen, cum conduci, restul nu-l intereseaza.Asa ca nu ai dreptate. Si bine a facut.

| anonim20155 explică (pentru darrio2007):

Fratilor, eu am picat total pe nedrept. Pacat ca nu am cum sa probez, trebuia sa am camera ascuns sau ochelari din aia cu camera video. Cred ca asa ii dadeam gata, imi dadeau dreptate. Eu nu sunt de acord cu ei. E tara libera deci, am dreptul sa-mi spun opiniile liber si mai mult decat atat sa si propun o alta examinare.
Dar referitor la ce ai zis mai sus, ca nu are de unde sa stie ca eu o voi face si in viitor. Da, cam asa se intampla de regula. Dar totusi ca uiti din graba sau de emotii sa semnalizezi asta nu prea e motiv de picat.

| Eyiys a răspuns:

Mi se pare ok să te pice pai daca mergi singur(ă) la volan si se bagă careva in față il iei înainte înseamnă ca nu stăpânești mașina.

| anonim20155 explică (pentru Eyiys):

NU, inseamna ca cel din fata mea are permis si nu stie regulile de circulatie si ala trebuie pedepsit nu eu.