| Gego a întrebat:

Vi se pare normal ca în România cei „smecheri", să î-și asigure singuri pensii speciale ( politicieni, magistrați ), având deja salarii sau pensii exagerat de mari, în timp ce cei care muncesc și aduc venituri țării să nu aibă bani pentru un trai decent, uman? De ce nu iese oamenii în stradă pentru a prostesta? Dacă s-ar fi întâmplat asa ceva în alte țări gen SUA, Anglia, Germania, Franța, oamenii ar fi iesit cu milioanele în stradă și ar fi ieși un scandal monstru, „smecherii nu ar fi avut nicio sansă".

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Fiindcă e inutil. Șmecheri există numai aici, este un fenomen local, de aceea cei din alte țări nu au de ce să iasă în stradă pentru asta.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Fiindcă e inutil. Șmecheri există numai în Ro, de aceea cei din alte țări nu au de ce să iasă în stradă pentru asta.

| mi25 a răspuns:

1. Daca ar fi asa dupa cum spui - cu iesitul in strada - ar trebui sa iasa in strada pentru pensiile europarlamentarilor, care sunt de zece ori mai mari decat a parlamentarilor romani.
2. Gandirea ca doar cei care muncesc si aduc venituri trebuie sa aiba venituri mari este o teorie comunista, adusa in viata de Marx si discipolii lui.
3. Daca veniturile celor alesi sau ale magistratilor ar fi mici, ar mai candida pentru acele functii oameni cu o pregatire si o activitate de succes?
Stii ca intr-un an cele mai mari venituri le-au avut avocatii, in alt an notarii, iar in alt an executorii judecatoresti?
Stii cat trebuie sa studieze permanent un magistrat?
4. Pentru a crea independenta judecatoreasca trebuie asigurate veniturile necesare.
5. In tarile citate de tine este formata o clasa a politicienilor, din cei ce au venituri mari, salariul de parlamentar fiind ceva mizilic. "Prostimea" nu are acces in forurile elective.

Si, cel mai important: pensiile parlamentarilor vor fi eliminate.
Faci parte din cei care, daca le-a murit capra, vrei sa moara si capra vecinului.