| Vernusio a întrebat:

Vi se pare normal ca unii parinti sa nu isi vaccineze copiii de rujeola sau de prevenire a altor boli din cauze religioase sau pur si simplu din lipsa de creier?
De ce refuza unii parinti vaccinarea copiilor?
Dumnezeu vrea sanatatea oamenilor si sa aiba grija de sanatatea lor dar unii refuza cu orice pret vaccinarea de ce.Care credeti ca este cauza?
Pana si Biserica Ortodoxa a indemnat parintii sa sisi vaccineze copiii iar Guvernul va pune o lege in vigoare cum ca vor fi amendati drastic cei ce refuza vaccinurile.Mi se pare destul de normal.
Dar vreau sa stiu ce gandesc unii cand refuza sa isi vaccineze copiii? Ce credeti ca medicii,Guvernul,Biserica, Dumnezeu vrea raul pacientilor si oamenilor bolnavi? O fi sistemul de sanatate la pamant dar nu cred ca vaccinurile sunt neinregula si vrea cineva sa faca rau prin asa ceva.
E absurd sa refuzi vaccinarea copiilor..In alte tari mentalitatea e mai normala.dar exista tot pe fond religios oameni care fac la fel, refuza vaccinarea.

Voi ce parere aveti? Care este cauza pentru care nu isi vaccineaza unii copii si considerati ca este normal? Ce parere aveti despre acest lucru?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal ca parintii sa nu accepte vaccinarea copiilor, dimpotriva, parerea mea este ca fac o imensa greseala si atenteaza la sanatatea propriilor copii, precum si la sanatatea altora.
Cauzele sunt mai multe: de natura religioasa, naivitatea celor care asculta pe unii care sunt contra vaccinarii, rolul negativ al massmedia prin prezentarea si diseminarea opiniilor contra vaccinarii, fara a prezenta si opiniile pentru vaccinare, indiferenta altora fata de sanatatea propriilor copii, etc.

| Kiwibibilă a răspuns:

Wtf de unde ai auzit că parintii nu isi vaccineaza copiii din cauze religioase? N-are nicio treabă.
De fapt refuzul lor are un motiv oarecum întremeiat. Le este frică de reacţiile adverse pe care le pot provoca. Pe timpul comunismului multi copii au luat HIV din cauza vaccinurilor sau alte boli din cauza ca acele nu erau sterilizate calumea sau nu stiu de ce, şi cică ar fi cazuri şi acum. De exemplu o femeie are o fată cu nu ştiu ce sindrom, şi chiar mai multe femei din aceeaşi localitate de varsta ei au copii aşa. Cică ar fi din cauza unul vaccin pe care l-au făcut înainte să rămână însărcinate. Nu ştiu nah dar aşa se crede, şi îţi dai seama că tu ca părinte când auzi chestii de genu devii sceptic în legătură cu aceste vaccinuri.

| immaBeast a răspuns:

" Dar vreau sa stiu ce gandesc unii cand refuza sa isi vaccineze copiii? Ce credeti ca medicii, Guvernul, Biserica, Dumnezeu vrea raul pacientilor si oamenilor bolnavi? "

In 2017 cand ai acces liber la informatie, la educatie...sa iesi in fata si sa zici asa ceva...trist, foarte trist.
Cand unul din cei mai bogati oameni ai planetei iese si spune public la tv ca, cu ajutorul vaccinurilor vor reusi sa scada populatia planetei cu pana la 15 %...nu cred ca mai ai chef de vaccinare.

| PIPER23 a răspuns:

Au mentalitatea aia din strabunici, plus ca li se baga in minte ca nu sunt sanatoase aceste vaccinuri

| JDBere a răspuns:

Iti marturisesc ca am citit esenta intrebarii. Deoarece fiecare e liber sa aleaga. Mi se pare corect ca un parinte sa aiba libertate de gandire si alegere. Poate tine de incredere, de conceptii, dar cine suntem noi sa impunem un trend al vaccinarii

| WithinShadows00 a răspuns (pentru JDBere):

Problema e ca unii parinti n-au libertate de gandire, caci au deja mintea complet libera si spalata de alti prosti.