| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare o idee buna sa se organizeze un referendum in legatura cu legea gratierii etc?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca n-are nici un rost. Cheltuim niste bani, care ar putea fi folositi in alta parte si sunt destule nevoi de acoperit.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Pentru ca in acest fel se cere parerea populatiei, asa cum ar trebui intr-o democratie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, doar ca nu stiu daca iese macar 25% din populatie la votare big grin. Iara costuri pentru operatorii de tableta din fiecare sectie de votare, iar presedinti de sectii, si toate treburile financiare, astea parerea mea sunt inutile, mai bine sa se voteze online pe baza de act de identitate si atat, scanezi CI/BI, e verificat intr-o baza de date imensa a SRI sau a oricarei institutii guvernamentale si gata. Atatia bani pe toate porcariile astea, penibil din partea mea, cu banii pe hartie si restul faci altceva.

| AdrianaBacescu a răspuns:

O idee buna. Dar prefer ordonanta de urgenta decat asta.

| LinxCont a răspuns:

Gratierea daca se face, nu se face la intamplare.
Un individ periculos care a savarsit fapte grave, cu siguranta nu va fi gratiat.
In consecinta, tinand cont de aglomerarea care se zice ca exista in locurile de detentie, de conditiile mai putin bune de acolo, de penalizarile pe care ar urma sa le plateasca tara noastra din cauza aglomerarii, trag concluzia ca o gratiere e un lucru bun.
Organizarea unui referendum pe aceasta tema nu e potrivita.
Avem guvern, avem parlament, avem specialisti in domeniu, deci are cine sa se ocupe de aceasta problema. Ar insemna sa nu mai avem nevoie de parlament, de guvern, daca pentru orice facem cate un referendum in care cerem parerea tuturor, indiferent daca acestia cunosc problema sau nu.

| Vyrnfa a răspuns (pentru LinxCont):

Salut, eu tin sa te contrazic. ''Un individ periculos care a savarsit fapte grave, cu siguranta nu va fi gratiat.'' Tu te refereai aici la omor, viol, talharie si ai dreptate, ei nu o sa fie gratiati( daca o sa se ajunga acolo), dar vor fi gratiate acele persoane care au adus prejudicii statului, acei oameni din cauza carora noi traim rau. Sa iti dau un exemplu, daca cineva fura de la stat 10.000.000 lei el nu ti fura direct de la tine, ci indirect. Statul nemaiputand sa foloseasca acei bani pentru investitii bune (spitale, scoli, strazi etc.) tie nu iti va conveni, deci indirect patesti si tu ceva grav. In loc sa-ti fie tratata o infectie care nu e foarte grava tu poti pati ceva grav din cauza acelui ''cetatean'' care isi insuseste banii, spitalul ''putand'' sa iti ofere niste tratamente mai bune, dar neavand banii ce sa faca, deci direct nu iti fac rau acei oameni, dar indirect, da. Si inca un exemplu, tu iti duci copilul la o scoala si scoala aceea in loc sa fie modernizata, copilul tau se va duce la o scoala din evul mediu (banci din lemn, fara aparatura, profesori slabi pregatiti) in care functiile lui nu vor fi dezvoltate asa bine. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Cei care omoara, violeaza etc fac rau in cazuri izolate cei care fura banii cetatenilor ne fac rau tuturor.

| LinxCont a răspuns (pentru Vyrnfa):

E adevarat, dar daca statul recupereaza de la el cei 10.000.000 lei, poate si ceva in plus, atunci nu imi doresc ca acel individ sa stea 10 ani. Daca sta si 2 ani si cred ca ii ajunge. Mai importanta decat tinerea omului in detentie e recuperarea prejudiciului, unde mai pui ca in detentie sta tot pe banii nostri. Nu cred ca gratierea inseamna sa ii dam inapoi ce a furat, nu cred ca un individ care a furat 10.000.000 lei sau care e corupt se califica pentru gratiere si apoi daca mai calca stramb, dupa gratiere pedepsele se cumuleaza. Plus ca pentru gratiere am inteles ca nici nu e legal sa se faca referendum. In USA s-au facut gratieri multe spre sfarsitul mandatului fostului resedinte, de asta zic ca o gratiere facuta corect nu are de ce sa fie un lucru rau.

| Vyrnfa a răspuns (pentru LinxCont):

Cum zici tu mi-ar conveni si mie sa iau un ''imprumut'' de la stat de 10.000.000 lei si dupa sa ii dau la loc cu ceva in plus. Ei poate din 10.000.000 lei au facut 100.000.000 normal ca le convine sa dea inapoi si sa iasa din inchisoare. Multi dintre noi daca am avea asemenea sume si influenta le-am putea mari imediat.

| LinxCont a răspuns (pentru Vyrnfa):

Corect, cu toate astea nu cred ca cei care fura 10.000.000 ajung asa de usor dupa gratii. Mai usor ajung niste gainari happy. Cat despre inmultirea banilor, nu vad cum un individ ce fura de la stat si nu are abilitati de om de afaceri adevarat sa mai fie in stare sa-i mai si inmulteasca. Daca s-ar inmulti banii asa de usor, dupa ce ar 'imprumuta' acei bani, ar avea de unde sa ii restituie inapoi si sa mai ramana si cu profit. Realitatea e ca asemenea indivizi de furat pot, dar sa faca o afacere inteligenta nu sunt in stare. Cei care au furat, ar trebui sa dea banii inapoi cu tot cu dobanda, sa vedem de unde mai scot si dobanda. Daca ar da inapoi macar ce au furat si tot ar fi mai bine decat nimic.

| OnePiece a răspuns:

Faza e sa iasa oamenii la vot.

| AdrianTzar a răspuns:

Da!