| AlexDorinel a întrebat:

Vi se pare ok că s-a scumpit gazul cu 25% și curentul de la 1 iulie?

Inca nu a simțit nimeni scumpeala pentru că e vara si consumul e mic pentru că nu prea se sta în casa dar iarna va fi naspa.

Dar până la urmă gazul și curentul nu sunt resurse nelimitate deci nu prea pot fi vândute pe preț de nimic.

Voi ce părere aveți? Fără injurii, insulte

40 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu mi se pare okey ca s-a scumpit gazu si curentu, s-au scumpit de la 1 ianuarie deja.
Am pus si eu intrebarea asta aici ce parere aveti despre asta.

Trebe sa aiba un pret decent ca sa-si permita tot omul muncii sa plateasca, nu sa scumpesti doar sa se imbogateasca unii si mai tare.
Veniturile nu au crescut, deci oamenilor le e mai rau acum, asta e, deci e nasol.

Desi pretul petrolului a scazut, astea s-au scumpit, o aberatie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din nou, am o parere ca esti ramas in urma cu cel putin vreo 10 ani fata de varsta ta fizica. Cum e curentul resursa limitata? Gazul? Ai eoliana, hidro, mareomotrica. Vezi in Japonia cum fermenteaza aia resturile menajere si produc gaz...
P.S. Legat de scumpiri, pisa-m-as pe ele. Asta ca sa vb frumos. Se intampla si la noi chestii care ar fi trebuit sa aiba loc din anii '90 privind reglementarea unor piete si plafonarea artificiala a unor preturi. Daca ar reusi sa mai dea afara si cateva sute de mii de bugetari inutili...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Poate lumea o sa aiba cap si o sa invete sa isi regleze centralele si ca nu se sta ca boul la 25 de grade iarna in pantaloni scurti in case. Eu iarna trecuta am platit in medie vreo 70 RON gazul. Asta in conditii de etajul 4/4, ceva probleme cu izolatia (pierderi mai mari de caldura ca vecinii de sub mine), incazit tot apartamentul 24/7, temperaturile reglate pe termostat fiind de 21.8 ziua si 20.4 noaptea. Desigur ca puteam sa pun 23 si 22 apoi sa ma pling ce mari sunt facturile la gaz... P.S. Toti se pling de cresterea preturilor, unul n-am vazut sa intrebe "Ba, ce as putea sa fac cu alea 2 ore pe care le f&t zilnic la televizor ca sa prestez o activitate suplimentara placuta care mi-ar aduce niste bani inplus"

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

21 de grade la 4 sau 21 de grade la 2 reprezinta tot 21 de grade. Iarna stai frumos in trening, atita tot. 21 e o temperatura foarte ok si sanatoasa. Secretul e sa fie CONSTANTA temperatura aia. Peste 22 deja e BOLNAVICIOS - si nu o zic eu, sunt destule studii care mentioneaza 18 grade ca temperatura optima pentru somn pe durata noptii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sa iti schimbi centrala de cacao cu una in condensatie, sa iti izolezi casa/apartamentul daca e cazul, sa pastrezi o temperatura constanta si aia e. Sa stii ca nu moare nimeni de frig la 20-21 de grade in loc de 23-25, doar ca platesc mult mai putin la gaz. Daca la 20-21 de grade si cu o pereche de pantaloni de trening pe tine ti-e frig, atunci poate ar fi cazul sa mergi la medic fiindca ai probleme serioase de circulatie a singelui.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mofturi stupide, un motiv in plus de a face viroze si alte nenorociri datorita diferentei de temperatura intre interior si exterior. Cu 18 grade dormi foarte bine, ca doar te invelesti. Sau si de invelit nu vrei invelit, vrei sa dormi iarna in fundul gol cu steagul in sus? big grin

| Freya1 a răspuns:

Eu resimt si gazul si curentul.Mamei mele ii vine peste 200 de lei cate unul si nu consuma atat ea.Iar mie curentul imi vine extrem de mult având în vedere că înafara de Un frigider, Un tv câteva ore si wifi nu prea am nimic in priza.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai centrala pe ce merge? nu curent si gaz? Mancarea pe ce o faci? Nu pe aragaz si cuptor?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Anul asta am consumat 1845 kWh in 218 zile, deci un consum mediu de circa 353 W.

De asemenea, am consumat 493.48 metri cubi de gaz in 218 zile, deci un consum mediu de circa 2.264 metri cubi/zi (aproximativ doi si-un sfert). Bine, iarna consum mult iar vara foarte putin gaz.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Ai avut consum mediu lunar de 263 kWh, ca daca in 218 zile ai avut 1845, in 31 zile iese 263.
Si pe zi iese 8, 5 kWh, nu 353 wati.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Lol! 1 Watt=1 Joule/1 secunda. Adica 1 Watt=1 kilowattora/1000 ore.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Consumul meu mediu de electricitate este 353 Wati, adica 353 Jouli/secunda.

E ca si cum as avea trei becuri si jumatate de cate 100 W permanent aprinse (24/24 si 7/7). Si nimic altceva aprins.

Sau trei becuri de 100 W si unul de 50 W.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Https://www.wolframalpha.com/input/?i=1845+kWh+%2F+218+days

Oleaca mai putin decat jumatate de cal putere (care inseamna 368.25 wati). Deci consumul meu mediu este cu 15.65 wati sub jumatate de cal putere.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Eu socotesc cum e pe factura, adica daca Kwh e 0, 73 lei si am platit 200 lei luna asta, atunci stiu ca am consumat 274 kWh. Nu fac cum faci tu.
Ca asa spui cat consumi ca sa stii cat platesti lunar.
Daca zici 350 W, asta nu zice nimic.

Am inteles ce ai zis ca tu consumi ca si cum ai un consumator de 350 W permanent bagat in priza. Adica consumi de fapt 0, 35 kW pe ora.
Adica 252 kW din aia de care zic eu lunar.
Ca daca pe ora consumi 0, 35 kilovati, atunci ai 30 zile x 24 ore x 0, 35 = 252 kW.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Compari merele cu perele: kWh este unitate de masura pentru energie, W este unitate de masura pentru putere. Si normal ca nu platesti per watt sau per kilowatt, deoarece ele sunt unitati de masura pentru putere, nu pentru energie.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu asta, insa au am zis asa simplu pentru plata, mai ales ca odata am stat 11 ore noaptea si am lucrat problema la fizica de electricitate ca imi place.
Eu am simplificat treaba, ca ma int suma si cam atat.

Adica gen, un ce o fi ala e 0, 73 lei, am consumat nu stiu cati de ce o fi ala, inmultesc si aflu suma, adica nu mai conteaza ce e.
Adica nu ma ajuta sa pun accent pe ce este neaparat.

Ca asa la fizica sigur ca se tine cont de ce este fiecare in probleme.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Pe întreg anul 2021 am avut un consum mediu de 349 Wați. Plus 2.08 metri cubi de gaz pe zi.

Totalul este 37.7 GJ/an. Iar consumul meu este neutru in dioxid de carbon.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Eu consum curent lunar de cam 220 Kw.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Da, la 220 Kw plateam cam 165 de lei lunar, iarna asta, primavara. Dadea ca era 0, 75 lei per Kw, in rest nici nu mai conteaza wati sau altele.

| alina2k18 a răspuns:

Nu mi se pare ok deloc.
Daca o sa fie iarna grea o sa fie nasol tarewinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au facut scumpiri globale datorita pandemiei + leul s-a depreciat deci e normal ca preturile din tara sa sara in aer.
Pentru mine cum locuiesc singur si nu pre consum diferenta va fi aproape insemnificativa, dar pentru cei cu familii numeroase e alta treaba

| Mavni a răspuns:

Facturile pentru iulie inca nu au venit.
Nu e corect. Dar in conditiile in care gazul nostru il recumparam de la straini, suntem jucati cum vor ei. Ma intreb mereu: oare asta au vrut romanii in 1989? Nu au stiut ce-i asteapta.

| Lauramee a răspuns:

Se scumpesc toate, asta ne e tara

| doctorandus a răspuns (pentru Lauramee):

Sunt corelate cu prețul gazelor naturale și petrolului (la nivel mondial).

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Pretul petrolului a cazut f mult anul trecut, chiar ajunsese la pret negativ, iar acum e pretul mai mic ca inainte de pandemie, deci NU sunt corelate cu pretul petrolului si gazelor, s-a scumpit ca sa faca unii buzunaru si mai mare, aia e.

| Mosotti a răspuns (pentru doctorandus):

Acu e mai ieftin ca in 2014, si de ce curentu si restul is mai scumpe ca in 2014?!
Sau acum e la acelasi pret ca in 2018 dupa cum se vede pe grafic, de ce is alea mai scumpe ca in 2018?!

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Ia cauta pe Google:

1845 kWh / 218 days

si vezi cat iti da.

(1845 kilowatt hours) / (218 days) =
352. 637615 watts

| CattanyMihai778 a răspuns:

Cu UE-USA Romania de 32 de ani o ducem din rau in mai rau, straini au avut interes doar pentru piata de desfacere, ue-usa ne fura si nu fac nimic pentru Romani, logic ca doar cu ei suntem nu cu Rusia sau China, epava am ajuns cu HOTI UE-USA!

| doctorandus a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Nu zau? Crezi ca era mai bine pe vremea lui Ceausescu, in care marile realizari constau din... statistici gogonate?

| cloudiu a răspuns:

La iarna o sa se simta scumpirea gazelor dar nu mult ca sunt si 10 grade in ianuarie.