| Aalexander a întrebat:

Vineri putem merge sa votam demisia lui ponta? sau cum sta treaba ca n am mai fost la curent cu politica ziele astea.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se vede ca habar n-ai ce inseamna demisie, uita-te in dexonline.ro.
Mi se pare ca te-ai gandit la demitere, este cu totul altceva. Noi n-avem cum sa votam demiterea, doar Parlamentul o poate face, printr-un vot de neincredere in Guvern.

| Aalexander explică (pentru Ioandelasal):

Da le am incurcat.
Dar am auzit ca vineri se intampla ceva pe tema asta. stii ceva?

| dandana2015 a răspuns (pentru Aalexander):

Se intampla ca va fi o motiune de cenzura a PNL`ului pentru demiterea lui Ponta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aalexander):

PNL a depus o motiune de cenzura si aceasta se va vota in Parlament. Daca votul va fi in favoarea motiunii atungi Guvernul va cadea si urmeaza negocieri pentru formarea unui nou Guvern.

| AFR81 a răspuns:

Cum ai putea tu sa votezi demisia cuiva. Ideea e ca maine are loc motiune de cenzura in Parlament. Deputatii si senatorii vor vota. Din fericire, PSD inca are majoritate, deci, sunt sanse minime ca guvernul sa cada.

| LinxCont a răspuns:

Demisia nu se voteaza, se da de catre persoana in cauza daca doreste happy

| justadream94 a răspuns:

Nu poti vota demisia lui. happy