| GeorgeMihai a întrebat:

Voi ce-ati inteles despre revolutie? A fost inteleasa gresit? Credeti ca s-a schimbat ceva dupa 25 de ani? Cine credeti ca ar fi asa zisii teroristi? Cel mai bun raspuns primeste funda!

6 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Eu sunt nascut in cu o luna inainte de Revolutia din decembrie `89, deci nici eu nu am apucat acele timpuri, dar cert este ca, din ce mi-au spus parintii mei, vecini, profesori etc. nu au fost vremuri tocmai roz.

Vad ca multi tineri sunt spalati pe creier de nostalgicii dupa comunism.
Nu erau vremuri mai bune!
Comunismul e un sistem care suna bine in teorie, insa in practica e cu totul si cu totul altfel.
Daca e sa ne uitam cum se traia pe timpul lu` Ceausescu, avem asa :
1. Erai monitorizat de Securitate. Daca aveai asa-numitele "abateri disciplinare" erai dus la mititica. Abateri disciplinare insemnand orice nu le conveneau comunistlor.
2. Libertate de exprimare, canci.
3. Aveai ratie de alimente, curentul electric si apa curenta se opreau fara anuntarea in prealabil a consumatorilor, si fara vreun motiv anume.
4. Se facea risipa de resurse. Desi multi spun ca erau locuri de munca ( oamenii de fapt erau obligati sa munceasca, deci era sclavie ) se risipeau resurse, pentru ca in comunism nu exista notiuni de tip : cerere si oferta, studiul pietei, prognozarea pietei, si toate aceste idei de marketing specifice capitalismului. Desi exista productie, nu inseamna ca era si performanta! Cu alte cuvinte, aveam produse de proasta calitate. De asemenea, cei care conduceau fabricile sa nu iti inchipui ca aveau studii economice, ci erau pusi pe baza de loialitate politica.
5. Si nu in ultimul rand, comunismul a fost ca o umbra peste clasa intelectuala, intrucat intelectualii munceau cu capul, ceea ce era periculos in comunism. Nea Nicu nu avea nici macar liceul.
Chiar si la facultate nu te puteai inscrie decat daca aveai " origni sanatoase".

Asa ca bucurati-va de democratie, pentru ca nu prea cred ca v-ati dori sa traiti intr-un regim totalitar.

| sappy a răspuns:

Intrebari fara raspuns, poate peste inca 25 cineva v-a elucida misterul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ca sa fie inteleasa gresit? poate democratie mai departe a fost inteleasa gresit, insa revolutia a fost un lucru necesar, altfel probabil acum eram mai rau decat Corea de Nord

| Gabitzu246 a răspuns:

Eu sunt nascut dupa revolutie, in 1995, nu prea sunt in masura sa comentez pentru ca nu am prins acea vreme dar pot spune ca mai bine stateam la cozi la lapte si la butelii si cu un loc de munca sigur si o casa decat ca acuma cu somaj in crestere si cu economia care,, duduie'' cum spune ponta big grin

| suntserios a răspuns (pentru Gabitzu246):

Nu stii ce spui. atat ai prins tu ca se intampla... ca stateai la cozi. Omiti faptul ca oamenii nu aveau ce manca, nu aveau caldura si nu puteai sa deschizi gura. Nu aveai acces la informatie si erai indoctrinat si controlat la fiecare pas.