| anonim_4396 a întrebat:

Voi cu cine votați sau ați vota pe 6 decembrie? Vad ca multă lume e pornită spre usr-plus dar totuși ce părere aveți despre partidul ăsta? Chestia aia cum că își dau ei demisia ca să nu primească pensii speciale mi se pare că a fost doar o totală mascaradă ca să primească atenție. Oricum, sincer altă variantă de a vota nici nu gasesc. Partidul acela aur, ce parere aveți despre el? Văd că e foarte blamat.

Răspuns Câştigător
| BilaRomânească a răspuns:

Usr-plus este raul cel mai mic deci alte variante nu prea ai.
aur este un partid dubios care mi se pare propaganda rusa

78 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca cu usr, sa aiba romani circ, iti dai dai seama daca pnl si usr se vor cearta ce fain va fi, ne am plictisit de vulpita si covid vrem circ in parlamentar, aur este o arganizatie de moldoveni care vor sa mearga in ue iar noi sa ne unim cu ei, ipocrizie totala

| Andrei200202 a răspuns (pentru RAY):

O sa vezi ca se vor certa pnl si usr, din ce am inteles pnl ul nu mai este aliat cu usr ul, ci cu udmr si pmp. Sta la bătaie acum cine dintre usr si pnl va propune un prim-ministru si de asta or sa înceapă tensiunile chiar dacă au fost uniți la locale.

| RAY a răspuns (pentru Andrei200202):

Va fi super, abia astept, sa imi dea 75% si sa ne bage iar in case sa le admiram, va fi pentru prima oara

| suntserios a răspuns (pentru Andrei200202):

Ce sa faca pnl cu udmr si pmp? cu aia nu fac ei majoritate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Demisia a fost o chestie de imagine ca sa evidentieze niste puncte din programul lor de guvernare. E campanie electorala si fiecare partid trebuie sa iasa in evidenta cu ceva daca vrea voturi nu?

partidul aur e o adunatura de idioti conspirationisti pe care nici psd ul nu i-a considerat demni sa ii ia in partid.

| Drimmero a răspuns:

Cu PNL voi vota, cel mai decent dintre celelalte. Aur e petarda psd-ului, iar usr nu imi inspira cine stie ce, cat despre celelalte, alea sunt trecute la umplutura pe buletinul de vot, nici dracu nu-i voteaza.

| Dismally a răspuns (pentru Drimmero):

PNL sun la fel ca cei din PSD, aceleasi obiceiuri...
https://www.youtube.com/watch?v=JVkqDAP7gAk&list=LL&index=1

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Daca sapam adanc, toate partidele au si ciumati in ele, nu e niciunul curat ca lacrima, nici nu are cum sa fie, policienii prin definitie sunt corupti, dar sa-i pui la picior de egalitate cu pesede e blasfemie curata cand acolo e toata crema coruptiei, mafiei politice si nu numai.

| Dismally a răspuns (pentru Drimmero):

La numirile unor incompetenti in functii importante sunt la fel. Poate nu sunt la fel de corupti cum au fost cei din PSD dar nu uita ca PNL s-a unit cu PDL, iar PDL-ul, in scurta sa perioada la guvernare a acumulat mai multe dosare penale pentru coruptie la nivel inalt decat orice alt partid politic... Iar acum cei din PNL ar vrea sa guverneze impreuna cu cei din PMP - partidul infiintat de Basescu pentru Elena Udrea si alti corupti din PDL care nu au fost primiti in PNL, cu Elena Basescu si alti semi-analfabeti... Ma intreb de ce ar vrea cineva o alianta cu un astfel de partid?

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Aliante si aliante, infiltrati, asa a functionat politica mereu. In fond, daca nu iese psd va fi un rau mai mic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar tu pe cine o sa votezi? thinking

| Andrei200202 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am specificat că altă variantă mai decentă decat usr nu gasesc.

| Andrei200202 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ai vreo alternativă?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Andrei200202):

Nu am nici macar una. Din pacate mereu trebuie sa alegem raul cel mai mic sad

| suntserios a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sunt doar curios... de ce USR plus e raul cel mai mic?
Ce e asa rau la ei?
Adica la ce a fost pana acum in politica romaneasca, macar la nivel de comunicare USR e mult peste medie

| Mosotti a răspuns:

Nu votez cu nimeni, ca orice ai vota e tot una, am mai zis, schimbi doar grupul de interese votand.
USR e un PNL mascat, cu PNL au votat in parlament, nu au gasit unii loc la PNL si si-au facut partid, ce naiba, nu te-ai prins?

Adica votezi alti hoti.
De aia nu merge treaba, ca votam prin rotatie hoti.
Si PNL ce a facut (primar general PNL Bucuresti)? A scumpit curentu cu 43 % de la 1 Nov (asta in toata tara), caldura nu prea da la oameni ca e subventionata si sa nu dea ei subventia (pana anul trecut nu a fost asa), asta vrei? Pe astia?
USR = PNL ca doctrina.
Doctrina liberala e pentru bogati doar, nu pentru oamenii de rand, niciodata nu au tinut cu oamenii de rand.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Oare stii de ce nu se da caldura in Bucuresti macar?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Cum poate scumpi guvernul curentul, ne zici si noua?

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Irelevant
pentru unii tot ce se intampla rau e de la guvern
sunt unii care blameaza guvernul si ca ei arunca pe jos hartii si coji de seminte.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nici cu mine? cu usr de ce nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ar fi amuzant daca n-ar fi trist si adevarat ce zici tu.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Well, am patit sa vorbesc in persoana odata cu un asemenea specimen.
Scuipa pe jos odata la 3 cuvinte si povestea el ce curat si frumos e in Austria ca acolo guvernul face si drege.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai tu stii? Nu tine vrajeala ca se sparge o conducta sau alta, ca aia e altceva, apa calda am avut ca lumea, doar caldura a fost nasoala si n-a fost chiar 0 (cand e reparatie e zero pana se repara). Eu asa am banuit, ca subventioneaza, si ca sa nu plateasca, nu mai da, asta e varianta mea, dar imi asum sa fie gresita.
Daca cu sparturile nu tine, daca varianta mea nu tine, atunci de ce lasa oamenii in frig? Ca sa dau triplu pe curent la calorifer?!

Pana anul asta n-a fost asa niciodata dupa 1990.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Citez "autoritatea nationala de reglementare in domeniul energiei a majorat taxa de cogenerare", adica sa le platesc eu investitiile in eco cum ar veni (ca asta banui ca ar fi taxa de cogenerare)? De ce nu face asta din profit ca si asa iau profituri uriase.
Nici nu conteaza, s-a scumpit si atat conteaza, guvernul n-a luat masuri, eu de ex daca te prind ca scumpesti iti zic asa "daca scumpesti, iti maresc impozitele", deci pot face ceva daca vreau.

Ca sa nu mai zic ca Orban in ianuarie 2020 a zis public ca vrea sa scoata subventiile la caldura si la restul! Deci dupa ce ca lumea n-are bani, le mai maresti si astea ca sa fim mai praf.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Cu tine votez, dar nu cu USR care-s tot PNL mascat de fapt, au aceiasi doctrina chiar daca aparent nu se inteleg, insa in paralament tot cu PNL a votat USR-ul.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tu esti prea destept pentru tara asta, de asta base a spus nu va convine emigrati si numai votati ca voteaza marionetele, usr e o parte din pnl iar toate certurile sunt vrajeala sa fure electorat cat mai mult, frtiz va face cat a facut iohannis, totul e un circ, un teatru, ar face ei alianta si cu psd 3 ani apoi in opzitie unde vor critica psd, e usor de pacalit romani

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ma consider un om informat cum trebuie doar.
Dar asta e adevarul, lumea nu stie in ce sistem politic traieste, de aia crede in aceiasi mafioti.
Ca daca si-ar da seama pe ce lume traiesc, ar cere in masa schimbare de sistem asa cum am propus eu.

1 - Desemnam noi cine candideaza, dupa ce n insi vin cu programul ce vor sa-l faca.

2 - Banii privati nu au ce cauta in politica, ca sa nu mai serveasca lor.

3 - Procurorul general nu-l mai pune presedintele ca sa-i faca lui jocurile, si culmea sa nici nu-l controleze nimeni (adica cum in nici o tara UE nu e, si fraierii dadeau vina pe PSD ca de ce vrea sa faca ca in UE, ca procurorul sa poate fi controlat de ministerul justitiei). La ei libertatea justitiei este sa faca presedintele ce vrea cu ala si sa nu fie controlati, dar nici de asta nu s-au prins.

4 - Daca intr-un an doi nu au facut nimic, ii dam jos, parnaie sau plata salariilor luate moca pana atunci.

Si sa vedem atunci! Mai ramane situatia asa?
Atata timp cat sistemul ramane la fel, nu conteaza ce votam, va fi acelasi rahat, sa intre bine in cap oamenilor, dovada? De 30 ani e la fel, nu da de gandit la nimeni? Persistam in aceiasi idiotenie la infinit?

E doar falsa impresie ca e democratie si lumea crede in prostie fara a gandi.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Corect,dar uite ca prosti accepta viata de sclav

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Asta e, isi merita soarta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

ANRE NU E GUVERNUL! Pai vrem piata libera ori economie cu planuri cincinale? Subventiile alea nenorocite NU TREBUIA SA EXISTE NICIODATA! Faptul ca cineva intr-un final renunta la ele nu inseamna ca SCUMPESTE ceva. Zecile de miliarde care s-au tot scurs in subventiile alea jegoase puteau fi folosite pentru crearea de locuri de munca in mm ei de treaba!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si de unde sa platesti dublu, triplu intretinerea?! Ca si daca ai locuri de munca, tot salariile astea le ai si tot omori omul de rand.
Si ce faci, lasi piata libera sa-si bata joc de oameni? De ce te pun sus? Ca sa nu faci nimic pentru noi? Te pun sa-i lasi pe altii sa se imbogateasca si atata?
Pai da, asta face liberalismul, ajungem unde am zis, ca nu se gandeste la om.
Urca nivelu de trai, urca puterea de cumparare (nu doar salariile ca apoi sa urce preturile), si apoi scoate subventiile, nu le scoate inainte, ca amaratii sa fie si mai amarati.

Ca si cu impozitul plafonat cum nicaieri in UE nu este, au pus plafonat ca sa se imbogateasca bogatasii, ca de la 35 % (sau cat era maxim) la 16 %, e un mare castig, dar de la 18 la 16 pentru prostul de rand, nu conta.
Vezi? Deci hai sa lasam vrajeala cu incurajam investitiile. In momentul cand nu ai bani la buget, o tara moare, doar la noi poate fi asa, ca dracii, culmea. Ca daca era asa de bine, era peste tot in UE asa, dar nu e.

Ce investitii? Ca facem dero, ciocolata si coca cola? Pai astea le putem face si noi, in rest n-am vazut si eu investitii serioase, n-am vazut si eu ca statul sa faca productie, sa producem, sa exportam, nimic, nici oua nu facem, luam din polonia dand valuta pe ele. Si oricum investeau daca vroiau aici, ca e mai convenabil decat la ei, ca-s salariile mai mici chiar daca aveau acelasi impozit ca dincolo, deci sa nu ne mai amagim.
Tot felu de motive sa dea la bogati.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Te muti la mai mic, sau te duci frumos la tara unde te costa mai putin. Te gospodaresti mai cu cap. Piata libera trebuie sa se autoregleze. Uita-te cum de exemplu in multe orase mici au disparut sistemele de incalzire centralizata. Subventionata sau nu, oamenii au preferat sa isi rezolve singuri problema incalzirii. De acord cu tine ca impozitul unic e un mare ****. Cei care ruleaza multi bani oricum fac optimizare fiscala cit mai mult cu putinta. Vezi si astia mai mici, gen firma cu rulaj mare, patronul are salariul minim pe economie, dar are X6 pe firma in leasing, tot ce maninca baga pe firma, tot ce cumpara baga pe firma, si impozit pe profit din parti.
In momentul in care nu ai bani la buget, te mai imprumuti. Asta e marea buba. Ca doar nu o sa dea afara bugetari sau, doamne fereste, sa inceapa sa ii evalueze si sa ii plateasca in functie de performante. Apropos de investitii si ce fac romanii, am un singur lucru de spus: uiPath. Hai si inca unul bonus, BitDefender.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

HAAAA exact ce ziceaaaam mai acum ceva timp pe aici! Bogatii sa puna mana usor usor pe toate proprietatile noastre da? Si sa ne intoarcem in anii 30, braaavo.
Exact ca un liberal gandesti.
Pai asta am mai zis.
In loc sa ridici niv de trai ca oamenii sa stea unde sunt, tu ii trimiti la tara.
Si usor usor, totul revine in mana bogatilor, si omu ajunge in anii 30 in mizerie, ca nici acolo nu o sa-si permita gaze, caldura, curent prea mult, ca pretul e acelasi, degeaba pleci, o sa ajungi iar cu lemne.

Urca preturile, impozitele ca sa pleci de aici, o sa vinzi ieftin casele si ce ai.
Exact asa au facut mereu, dar pe astia ii vrea lumea pentru ca nu stie despre ce e vorba.
Asa o sa fie si cu scoala, cine are bani invata, cine nu nu, asa ca in anii 20-30 si uite asa vom ajunge praf, se duce orice urma de socialism.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Vinzi apartamentul la un pret corect, te duci si iti iei frumos o casa la tara, mai ramii si cu niste bani. Uita-te la americani cum e. Mai tot omul normal locuieste in zone rezidentiale, nu intr-un talmes-balmes de-asta ca la noi! Cum sa ridici nivelul de trai al oamenilor acolo unde sunt cand ai apartamente de 3-4 camere in orase mari cu un mos/babutza care de-ai dracul nu vor sa vinda si sa se mute in ceva mai mic sau macar sa inchirieze partial?
P.S. Impozitele pe proprietate sunt RIDICOL DE MICI. Si imobiliare, si auto. Iar socialismul e un maaaare maaaare CACAT.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce socialismul e de mare ****? Ca se gandeste la omul de rand? Ma refer la ala aplicat corect nu la ala ceausist care era o infectie, deci hai sa separam.

Pai aia de la tara sa ramana acolo si noi aici asa cum suntem, de ce sa ajung sa plec?! Lasa SUA unde a capitalismul salbatic, nu da exemplu un alt liberalism si mai dur unde au 50 de milioane pe drumuri si un sistem de sanatate de ****, ca daca n-ai bani mori.
Da ex Germania unde e un sistem mai socialist, unde invatamantul e gratuit si bun, daca ai cap inveti! Unde esti asigurat, toti sunt asigurati obligat, platesti in functie de venit dar beneficiezi la fel de full services bune, si asa mai departe.

De ce sa-mi iei mie impozit mare pe case sa ma dai afara, si sa pui impozite mici la corporatii si la alti mahari, ai mai ca nu e asa. Ia de la mamulti mai mult asa cum e in UE, si lasa oamenii in casele lor, nu lua tot de la amarati, eu vad ca tu ai gandire liberala adica tii tot cu bogatasii.
N-ai zis "impozitele la mahari sunt mici 16 % cum nu e in UE", ai zis doar la amarati ca-s mici.

Ma trimiti la tara, cu banii pe ap imi platesc caldura, curentul gazele, apa, ca mi le scumpesti mult, si fac praf banii pe casa si raman cu degetu in gura, ca sa nu mai zic ca nici servici nu mai am acolo si ajung lucrator de pamant de ajung ca acum 80 ani pe lemne si casa de paianta! Ai ma omu`, ca stiu toate chichitele astea, de aia ti le si pun pe masa.
Adevarat pe altii ii intorci ca nu stiu ce sa-ti spuna si o sa zica ca e okey, dar eu stiu ce sa-ti argumentez si ce se ascunde in spate la ce zici.

Parintii mei aveau casa in Germania, impozitul si cheltuielile erau in asa fel incat puteau sta in oras desi erau muncitori!
ASA DA! Nu era nevoie sa vanda cum zici tu.
Si tot asa, aveau 6 camere dar stateau in doua, aia a fost mostenirea tatalui vitreg si asta era, nu trebuia sa vanda.
Acolo niv de trai pornea de la un minim decent in sus, asa cum e si normal.
Tu nu vrei decat sa polarizezi f tare populatia, sa desfiintezi clasa medie, nu e bine.
Bine ca mai veneam si eu acolo la ei, si bunica si stateam fiecare in alte doua camere, aveam gradina, era okey.
Intelectualul o duce si mai bine decat noi, dar si noi am dus-o bine, de acolo in sus se porneste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Un vecin a vindut apartamentul de aici, s-a dus "la tara" si si-a luat casa bine-mersi, serviciul in oras, venea cu bicicleta vreo 5-6 kilometri pana la servici. Voila.
Pina la urma stii care e cea mai mare problema la noi? Ca la noi sistemul german NU AR FUNCTIONA. La noi toti se bazeaza pe smecherii, aranjamente. Plus ca sistemul german incet-incet se duce naibii de la atitia imigranti care vin sa profite de el. Eu nu vreau sa desfiintez clasa medie, vreau sa prospere clasa medie, insa pentru asta trebuie ca totul sa circule. Bani, imobiliare, cunostinte.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lasa ca banii circula! Degeaba ma duc la tara daca gazele, curentul, si apa sunt la fel de scumpe, nu o sa-mi permit utilitati.
Nu e nevoie sa ne ducem la tara ca sa circule banii.
Puterea de cumparare poate urca si fara sa plecam de la oras, stai linistit. N-are nici o treaba.

Sa producem, sa exportam, sa avem valuta, asta e solutia! Sa punem impozit progresiv cum e in UE, sa eradicam evaziunea fiscala, sa producem la noi ce se poate produce.
Ar functiona sistemul german daca ar exista interes.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te chinui degeaba cu tovarasul.
Am avut zeci de discutii cu el.
E genul care nu poate si vrea sa ii faca statul ca el are limite.
Nu poti scoate socialismul din el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

La tara iti pui o eoliana, te incalzesti cu lemne din padure, iti faci frumos un put din care iti tragi apa singur. Nu le potrivi cit sa iti iasa argumentatia. Uita-te citi lucreaza remote in perioada asta. Ce i-ar opri sa se mute afara din oras? De acord cu restul. Producem, dar nu exista un sistem de responsabilizare a idiotilor care lucreaza la stat. Uite, in perioada asta ma coiesc sa iau un grant nerambursabil nenorocit de vreo ~2000 EUR de la statul roman. Nu am cuvinte sa iti explic cit de retarda e intreaga procedura si cit de hei-rupista. Gindeste-te ca mi-au zis ce suma obtin, ce acte trebuie' sa depun, dar a durat vreo luna si ceva pana au venit si cu detaliile privind genul cheltuielilor eligibile! Plus chestia absolut cretina cum ca trebuie sa imi fac INCA UN CONT pe societate in care sa fie virati banii aia...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu le potrivesc deloc, am zis si familiei si prietenilor ce ai zis tu si a zis ca mine, e f clar ca vrei sa aduci oamenii la tara in evu mediu, si bogatii sa stea cu toate conditiile, in loc sa urci nivelul de trai ca sa-si permita oamenii sa stea unde sunt, oricui zic asta, la fel zice! E limpede ce vrei sa zici.
Aaaa, tu ai firma vad, de aia gandesti tu liberal.

Nu vb de pandemie acum, zic in general, ca asta va trece pana la urma, e un caz aparte.
Cu grant-ul da, nu ma mira, la noi ca la nimeni cat de complicat este, o nebunie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Aaaaa, eu am firma si cistig mai putin decat portarii de la primaria din cocotatii din deal, asta ca o paranteza. Nu e vorba de bogati sau saraci, ci de a te intinde cit ti-e patura. Nu poti sa ai o dezvoltare economica capitalista in orasele gindite comunist, nu ai cum. Vezi de exemplu nebunia urbanistica de prin Bucuresti, Cluj, Iasi.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bine, ca esti in Romania ca daca aveai firma in afara, precis castigai mai mult, obtineai grant-ul ala repede, era altceva, mai bine pleci naiba intr-o tara civilizata.

Pai si patura aia de ce sa nu fie mai lunga?! Ca daca nivelul de trai e mai sus, patura e mai lunga, asa ca aia e.
Vezi? Asa a prostit PNL oamenii, le-au zis ce zici tu si lumea nu s-a prins ce e in spatele acestor vorbe.
Ei ce fac, lasa patura scurta ca sa puna mana pe tot.

Nu ai pomenit nimic de impozitul progresiv! Nu ai pomenit nimic de impozitele mici de la smecheri.
Ai pomenit doar de impozitele la fraieri ca-s prea mici la ce au.

Orase gandite comunist cum adica? Ca si in Germania exista blocuri ca si la noi cu ap la fel de mari ca la noi, am fost personal, la n apartamente, blocurile cu 4 etaje nici acolo n-au lift, si ai tomberonu ala mare in fata blocului sa duci gunoiu!

Insa acolo niste mahari au blocurile si prostii platesc chirie ca sa se imbogateasca aia, la noi le sta in gat ca avem casele noastre si vor sa ni le ia facand patura scurta deci niv trai mic, oamenii nu isi permit sa plateasca impozite, utilitati, vand, pleaca la cuca macai din deal, o sa cheltuie banii pe lumina, caldura, gaze ca-s tot la fel de scumpe, si raman cu cucu bau zdau, lasa tu eoliana, hai sa vb pe bune cum e treaba.

Vor reveni la put in curte si spalat la lighean si lemne.
Dupa aia se apuca de muncit campu, o sa aiba pamant cat sa se intretina, nu mai au bani, o sa fie vai de mama lor.
Si smecherii ne iau casele in felul asta subtil, si stau ca boierii aici, sau iti inchiriaza tie apoi.
Sau eventual se duc cu bicicleta iarna pe zapada si frig (ai uitat ca Romania mai are si 7-8 luni de frig) la munca 5-6 Km pe salarii de mizerie, fi serios! Plus ca in multe sate ai distanta mare pana la orase.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Am zis mai devreme ca impozitul unic e o prostie. Look it up.winking

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, normal ca e o prostie. Ca nu-s bani la buget. Si in alta intrebare pune cineva ca de ce in spitale e mizerie, si ca nu-s bani, si ca avem conducatori idioti ca intentii, nu ca n-ar sti ce sa faca.

Si acum, multa lume va vota USR, adica Ciolos, ce draci a facut omu asta? Nimic.
A stat 1 an si 4 luni, a dat jos cate un ministru pe luna ca sa-i puna pe ai lui, care faceau mai rau. Dar lumea nu analizeaza.
Cica partid nou cu lume noua, un PNL 2. In parlament tot cu PNL au votat si USR.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Deja nu mai avem ce discuta daca tu esti din gasca aia care zice ca tehnocratii nu au facut nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai ce sa mai discutam, e clar ca tu esti PNL-ist cu bogatii si eu sunt socialist cu oamenii de rand, ca si conceptie zic, am prezentat discutia la si mai multe cunostinte ieri, ai cazut de pnl-ist care tine cu smecherii, e limpede dupa conversatia noastra.
Nu exista argumente logice contra a ce am zis eu.

Si o intorci, nu recunosti, o dai cu vorbe mari, iar eu ti le-am "tradus" foarte clar sa inteleaga toti.

Ma repet, nu ai pomenit nimic de impozite mici plafonate cand am zis, ai pomenit doar ca-s mici alea de la amaratii care au si ei un ap, deci e f clar.

Cum a zis si Catarama:
1 - Pai daca muncesti 14-17 ore pe zi n-ai cum sa fi sarac.
Tradus: Munciti pentru noi zi lumina ca in anii 30, ca noi nu vrem sa va dam salarii bune ca sa munciti doar 8 ore si sa o duceti bine ca in Germania anilor 80 de ex.

2 - Sa privatizam domne spitalele ca statu nu e in stare sa aiba grija.
Tradus: Sa facem noi doar privat, si daca n-ai bani, mori ca in SUA, desfiintam concurenta adica cele de stat si suntem smecheri, ca si daca e cum e, lumea merge la stat, da o spaga mai asa dar tot ies mult mai ieftin ca la privat
Ca nu vrem sa avem grija ca daca venim noi sus, sa fie un sistem de stat bun ca sa aiba acces oricine munceste la el cum e in Germania, platiti dupa venit, beneficiati toti ca lumea.

3 - Daca... tinerii nu au bani sa ingrijeasca parintii, o face statul si dupa aia ramane totul la stat.
Tradus: Vrem sa va luam tot ce aveti ca sa fie ca acum 80 ani, si apoi sa stati cu chirie la noi sau la tara in mizerie, nu vrem ca sa aveti o viata buna ca sa va permiteti sa ingrijiti batranii, si sa va ramane voua un apartament sau ce o mai fi, ca sa nu platiti la smecheri chirii.

E clar? Numa ca aia de la TV nu i-au zis astea! L-a lasat sa zica, ca lumea nu s-a prins de traducere. De aia ii si voteaza, ca nu le cunosc doctrina.
Adica de fapt nu fac ceva ce inventez eu, ci ce au mai facut! Ca doctrina nu se schimba niciodata.

Normal ca nu mai ai ce zice! Cum esti strans cu usa, fugi.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O sa analizez ce mi-ai dat si vad ce parere imi fac.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Dintre alea, GovITHub au facut proiecte pentru care orice alt guvern ar fi dat SUTE DE MILIOANE DE EURO.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am citit acum lista, deci:

A facut chestii nesemnificative care nu au nici o treaba, pai el trebuia sa faca urmatoarele:

1 - Sa scoata impozitele plafonate si sa faca ca in UE, progresive ca sa fie bani la buget.
2 - Sa se ocupe sa avem o productie competitiva, sa umble dupa investitori, sa le propuna sa vina, sa negocieze conditiile, sa le dea ce au nevoie ca sa faca treaba aici, nu sa produca cuie, sa produca de ex autobuze, masini si alte chestii serioase.
Autostrazi, etc.

Okey, a stat doar 1, 4 luni, dar sa vad ca a inceput ceva! Si sa continue ceilalti, n-am pretentia sa fi terminat tot in timpul ala, asta clar.
Sau fiind bani la buget, sa investeasca tara in ceva ca sa producem noi, sa exportam.
Adica sa faca ceva care sa duca la dezvoltarea acestei tari, nu ca platim impozitele online la giseul.ro, ce dracu. E si aia o chestie, insa prea marunta care nu era de prim ministru.

De ex la Firea ca primar s-au vazut doua chestii mari, pasajul ala de la Big care a fost terminat, si metroul din Drumul Taberei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Noi am mai discutat si nu mi-ai parut niciodata idiot, dar acum trebuie' sa te intreb: ESTI IDIOT? TIRFA AIA DE FIREA A FACUT MAI MULT RAU BUCURESTIULUI DECIT AR FI FACUT O BOMBA ATOMICA! Metroul ala din DT e inceput de aproape 10 ani! Zi-ne mai bine de compania aia municipala care a lucrat la nimic timp de un an cu 40 de angajati!
P.S. Bugetul.ro nu a fost pus la punct DE NICIUNA DINTRE GUVERNARILE ANTERIOARE INTREGI! Ca sa nu mai zic de mizerii gen portalul ala cu democratia participativa care supsese nu stiu cate milioane si efectiv era nefunctional. Daca si alea sunt chestii nesemnificative la tine... zi ca esti fan socialism si asta e. Nu trebuie' sa justifici.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am zis ce a fost, nu am zis ca n-a facut si rau poate, stiu ca a inceput metroul in 2011, insa macar s-a finalizat acum.
Insa toti au facut rau.

Nu am zis ca nu e bine ca platesc online, chiar ma bucur si imi este si mie mult mai bine asa. Ziceam ca e nesemnificativ viz-a-viz de chestiile alea mult mai serioase, nu ca nu conteaza.

Chiar acum trebuie sa platesc impozitele in feb, si ma gandesc sa le platesc de acasa. Normal ca e ceva fata de nimic.

Socialist sunt in sens ca sa fie un regim sa tina si cu omul de rand, nu doar cu cei bogati, atata tot. Deci fara nici o legatura cu magazinele goale de dinainte de 90, cu dictaturi, sa nu pleci afara, si asa mai departe.
F bine ca informatizam ce trebuie, e un mare progres, nu sunt contra.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ideea e ca si omul de rind sa tina cu omul de rind. Nu poti sa ceri regimului sa tina cu adevarat cu omul de rind cand omul de rind voteaza penali ca Voiculescu in detrimentul unuia in scaunul cu rotile si probleme neuro-motorii destul de nasoale care a realizat mai mult decat altii cu 100% abilitati...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai oamenii voteaza penali tocmai ca am zis, nu stiu despre ce e vorba, si voteaza aiurea in loc sa voteze schimbare de sistem, ca in sistemul actual pe oricine ar vota, e tot aia.

Pot cere regimului sa se gandeasca la omul de rand, pentru ca sunt chestii care nu depind de omu de rand, de ex sa ai sistem sanitar bun, sa ai putere de cumparare buna, sa ai sistem social bun, sa ai invatamant performant si fara taxe in plus fata de taxe si impozite.
Sa nu se duca la tara ca vor ei sa ia tot, ci sa faca putere de cumparere in asa fel ca omul sa poate sta unde e, si chiar cei de la tara care stau deja acolo sa-si permita conditii bune de trai, apa curenta, apa calda, caldura, curent, gaze, etc, asta intra la puterea de cumparare deja care am zis mai sus. Si daca se ocupa de pamant, sa poate lua recolta sa se intretina dar sa si vanda ca sa aiba si bani sa-si plateasca utilitatile alea, nu e asa simplu.

Omu are doar datoria sa munceasca, sa se pregateasca pe domeniu f bine si atat, in rest nu mai poate face el. Si evident, sa fie civilizat, ca daca se face ceva in oras, sa pastreze, sa nu-si bata joc, sa tina curatenia, linistea. Nu pui un autobuz nou si sa iti rupa scaunele sau sa arunce coji de seminte pe jos de ex.

Daca cei de sus nu fac ce am zis, nu mai are rost sa stea sus acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Deja cand ai zis ca omul sa fie civilizat, sa tina curatenia si linistea... ai descalificat 85% din populatia spatiului carpato-danubiano-pontic.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa fie sanatosi daca-s nesimtiti 85 %, insa si conducerea poate educa de mici copiii si sa iasa cum trebuie, ca asa se face, prin educatie de mici, insa nici invatamant, educatie buna nu avem!
Daca ai un sistem de educatie bun, noua generatie nu va mai fi nesimtita.

Sa ai grija sa nu mai fie familii dezorganizate, sa nu mai iasa asa multi infractori, hoti, nenorociti. Or sa fie ca nu exista padure fara uscaturi, insa macar o sa fie din aia genetici rai, nu din educatie.

De exemplu, si nu s-a prins lumea, chestia aia ca ai dreptu sa te duci la orice liceu dupa generala (s-a zis asta in vara) adica conceptia liberala.
Pai de ce? De ce sa nu avem peste tot scoli la fel de bune si performante, nu ca ala din cucuietii din deal sa nu aiba sanse la un liceu bun pentru ca in scoala generala n-a facut mare scoala. Deci iar ajungem ca doar cei din zone bune, mai instariti au acces la scoli mai bune!
Sa ai grija sa nu mai fie zone proaste si zone bune, sa dai voie la oricare are cap, sa invete, ca de oriunde vine, sa fie la fel de bine pregatit (ca daca nu e...nu trece clasa, asta e clar).

Dar nu avem nimic bun, suntem varza.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aur e racheta pesedista. Legat de mascarada si atentie... daca chiar vrei sa afli despre usr+, ia frumos si vezi ce activitate au avut in ultimii patru ani ca si legi PROPUSE. Aproape de fiecare data pesedeii si peneleii nu i-au lasat sa faca treaba, ba chiar au si copiat propuneri de-ale lor si dupa aia s-au batut in piept ca ia uitati ce facem noi - de exemplu marirea alocatiilor pentru copii, proiect pe care USR-ul tot incerca sa il bage pe ordinea de zi inca din 2016!

| Andrei200202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

N-am zis altceva decât de cum mi s-a părut mie chestia aia. Știu că e cel mai integru partid pe lângă celeilalte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei200202):

Marea buba e ca foarte multi se lasa influentati de tembelizor/presa mainstream, iar acolo sunt acoperite de obicei doar goangele care se mai intampla prin USR, nu si chestiile bune.

| Frank51 a răspuns:

Daca ai timp https://www.youtube.com/watch?v=A_b4M6IHUqI&ab_channel=Zaiafet

Daca nu ai timp sa vezi: USR.

| Holiday a răspuns:

AUR e singura varianta mai nasoala decat PSD.

| Dismally a răspuns:

Daca merg cred ca voi vota USR, nu am incredere prea mare in ei dar inca nu m-au dezamagit profund ca PSD, PNL partidul lui Basescu si celelalte.

| siriusblack98 a răspuns:

Posibil tot cu USR-plus. Cu toate ca si in partidul astora au intrat multi de la PSD. Iti dai seama ca toti sunt hoti si vor fura intr-un fel sau altul ca sa isi asigure 10 generatii de acum incolo. Pensiile speciale nu reprezentau decat un mic bonus comparativ cu banii luati prin alte mijloace.

| siriusblack98 a răspuns:

@GabiDumitrescu:... Imi place ca tu vrei sa convingi un fost membru USR care a intrat in respectivul partid de la primul an de infiintare ce majoritate de oameni se afla acolo si ce valori morale si intentii au rolling on the floor)))

| AC4S4 a răspuns:

PNL sau USR-PLUS sau PMP. Cam astea ar fi variantele pentru o guvernare cat de cat ok pentru urmatoarea perioada.

Normal ca AUR este blamat. Promoveaza idei toxice, un nationalism de prost gust si sunt adeptii teoriilor conspiratiei. Stiu ca sunt multi care spun ca exista intelectuali si oameni de calitate acolo. E la fel ca in PSD. Foarte putini care cred ca pot schimba ceva, dar in rest oameni cu limbaj de mahala care fac proteste anti-covid, anti-masca, anti-vaccin.

Nu as vota cu USR-PLUS pentru ca eu merg spre doctrina crestin-democrata. Insa, USR-PLUS ar fi o varianta diferita, cu o alta viziune de a guverna. In domenii importante precum sanatate, mediu, justitie i-as vedea mai degraba pe ei decat pe liberali.
Oricat mi-ar displace in unele idei, daca as avea in fata AUR si USR-PLUS, as pune stampila pe USR-PLUS pentru cat de nocivi sunt primii pentru urmatorii ani ai Romaniei.

| goguPatent a răspuns:

Eu as fi votat cu PLUS
adica as fi preferat Plus in fata URSplus, dar aia e acum, usrplus sa fie
USR are balbaieli in comunicare. nu imi place de la niste oameni care chipurile ar trebui sa fie asi in asta pe la toate multinationalele la care au fost.

| SingleForOne a răspuns:

Celelalte partide, inclusiv PNL, au traseiști de la PSD sau alte partide, iar celelalte partide sunt formate de către aceleași persoane toxice care au mai fost înainte la conducere. Deci, USR-plus este răul cel mai mic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

Din pacate si in USR s-au infiltrat traseisti pe ici-colea. La Iasi, de exemplu, unde la locale au avut candidat la sefia CJ-ului pe nulitatea de Bodea, vinitura penelista care deja demonstrase ca e bun de nimic.

| SingleForOne a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De acord, sunt și cazuri excepționale. Cineva care nu urmărește oamenii politici în mod constant, fiind om simplu, nu poate ști toate cazurile excepționale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SingleForOne):

@Sirius:... sau nu. Tu ai urmarit macar cam ce gen de oameni a intrat in USR din greu? Iti zic ca stiu personal cazuri - specialisti din diverse domenii pentru care banii nu mai reprezentau de mult o problema, iar scopul lor e sa faca sa le fie bine tuturor. O societate in care iti e tie bine, si vecinului, si mie, e mult mai asezata si mai benefica pentru toti decat aia gen Teleorman/Vaslui care e pe model feudal. Asta nu vor multi sa inteleaga. Sau efectiv nu pot. Gen de ce eu ca patron as da cuiva salariu mare sau nu i-as da. Pai daca imi permit, ii dau. E atit de simplu. USR are de muuulta vreme propunerea cu zero taxe pe salariul minim, care ar fi extrem de benefica pentru mediul de afaceri. Ii sustin de-alde pesede? Nu, ca le convine sa aiba asistati social care sa ii voteze. Uite, eu ca firma mica nu imi permit sa platesc un angajat 2000 RON net si sa mai dau inca vreo 16 la stat, insa as face pe dracu' in patru daca ar fi zero taxe pe salariul minim si as angaja pe cineva daca as sti ca aia 2000 se duc toti in buzunarul lui si cumva as putea si eu sa gindesc in avans businessul.

| Andrei200202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si esti tu sigur ca angajatorul nu va abuza și având marea asta favoare cu reducerea taxelor pentru salariul minim pe economie, nu va oferi doar salarii minime angajaților, ca sa fie scutit de taxe? Taxele alea care sunt percepute se duc pentru beneficiarea populației de a avea un sistem de sănătate, de a avea asigurata paza (poliția), pe care nu o plătești să vină sau când te duci cu probleme. Ce o sa se întâmple atunci cand statul nu o sa mai primească banii din taxe pentru acordarea serviciilor publice. O sa ne bage alte taxe atunci cel mai probabil, eu cel puțin nu văd alta modalitate. Cel puțin așa gândesc eu, te rog să mă corectezi dacă n-am inteles bine procesul. Nu sunt in temă, dar mi se pare logic ce am spus mai sus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei200202):

De ce sa abuzeze? Isi va permite sa plateasca oamenii mai bine cu aceleasi cheltuieli. Simplu. Majoritatea taxelor nu vin din salarii, ci din TVA si altele. Statul trebuie doar SA ISI FACA TREABA. Atita vreme cit nu se incaseaza nici macar jumatate din ce ar trebui, nu putem sa ne plingem ca ce s-ar intampla daca se elimina niste taxe. Ne intereseaza SA SE INCASEZE niste taxe mici in proportie mare decat sa avem taxe mari pe care tot aia smecheri le eludeaza, iar amaritul de rind abia o duce de pe o luna pe alta. Gindeste-te ca vreo jumatate din economie e LA NEGRU. Plus fazele salariu minim pe CM si in plic pana pe la 3-4000 RON sau mai mult.

| Andrei200202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact dar cred ca si taxele din salariu inseamna ceva, adica pentru un salariu minim angajatorul plătește la stat sa zicem ca aproximativ 1000 lei. Daca sa spunem ca românia are 7 milioane de angajați, deci pe lună vine 7.000.000 (angajați) ×1.000 lei=7.000.000.000 lei >aproape 1, 5 miliarde de euro lunar, pe an 1, 5×12=18 miliarde euro. Si sa fii atent ca am vorbit de salariul minim, dar nu toti au salariul minim, deci e si mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei200202):

Zici prost. Uite, in 2018 - https://www.zf.ro/......e-17161821
Acum maxim 4.5 milioane. Hai sa zicem 5. La un salariu minim, taxele totale sunt de cam 900 RON. Sa zicem 1000 si sa rotunjim la 200 EUR. 5 mil X 200 EUR - 1 miliard pe luna. Sa nu uitam ca oricum ce e peste salariul minim se va impozita. PIB-ul e de undeva pe la 200 de miliarde anual.

| SingleForOne a răspuns:

Dacă vrei să fie alte partide, oameni total noi și de încredere, cei toxici să se ducă la groapa de gunoi, numai prin USR-plus se poate realiza așa ceva, altfel mai trec câteva decenii, și încă mai audem de PSD și PNL, sau sub altă formă în care vor apărea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aur sau psd

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu UDMR?

| anonim_4396 explică (pentru Andrei200202):

Aur e cel mai bun