| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum reacționați când vi-se întâmplă că să dați o hârtie de 200 Lei
Și vânzătoarea să se încăpățâneze să spună că ați dat doar 50 lei!?

Mi-aș întâmplă din ce în ce mai des
Am fost ieri la un magazin
Aveam la mine doar niste BankNote de euro și o singura banknotă de 100 lei
Iau 1Kg de coaste afumate și îmi dă rest o singura banknotă de 10 lei
1Kg costând 40 lei la acel magazin.

Cum trebuia să zic și ce să zic?

In alta zi la metrou la eroii Revoluției la un magazin cu bomboane dau o banknota de 200 Ron și se jura pe toți sfinții că a fost de 50 Ron

Apoi de 2 ori mi-aș întâmplat la metrou la bucur obor la casa de bilete.

Într-o zi la rond la Alba-Iulia am dat 200 lei am luat cârnați de bere și dorea să îmi dea rest doar la 50 lei. Am refuzat să iau restul am lăsat un Nr de telefon și i-am rugat să vadă pe înregistrări și să mă sune să îmi spună de cat era BankNota pe care eu am avut-o. Cinstiți oamenii în 3 ore sau uitat pe înregistrări și mi-au spus ei mie că a fost de 200 lei.

Mi-aș acrit să fiu furat prin aceasta metodă. Nu mai rezist cu capul când ni-se întâmplă mă enervez pentru nedreptate am ciudă în primul rând gestul mă deranjează foarte tare

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, bancnotele de 50 si de 200 lei seamana foarte mult la culoare, la o privire rapida. Intrucat bancnote de 50 lei sunt mult mai in circulatie, lumea le confunda usor.

Daca se presupune o asemenea confuzie la o caserie, este foarte usor de verificat: se scoate un subtotal a zilei si se numara monetarul din casa. Cele doua sume trebuie sa fie egale.
Daca exista diferenta de +150 lei, atunci intr-adevar ai platit cu bancnota de 200 lei.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Buna Bună ideea! Doar că ea se aplica doar in lumea foarte civilizata unde dau bonuri la toți clienții

Știu magazine care nu dau cu lunile bonuri și poate că nici măcar nu au aprins casa de marcat în ziua respectiva

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

La asemenea magazine, doar trebuie sa le spui ca "suni la ANAF si te platesc dublu, numai sa taci. big grin

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Ha Ha Ha Ha Ha!
Bun răspuns!

Mă duc să mă culc!
Noapte Buna!

| darrio2007 a răspuns:

Cam prea des ti se intampla asa ceva. Se pare ca ne spui doar varianta ta, pentru ca varianta lor nu o putem verifica.

| Lioana a răspuns:

Nu mi s-a intamplat dar daca s-ar întâmpla nu as pleca de acolo pana nu mi-ar da restul corect.

| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

E cuvântul tău contra al lui/ei poți sta ca e posibil sa închidă la NON STOP pana ii obții laughing

| RxTx a răspuns (pentru Lioana):

Eu îți zic un loc în care ți-se întâmplă aproape sigur
Încearcă să intri la metrou aici pe la ACR
Mergi cu o hârtie de 200 lei la casa de bilete cu vânzătoarea blonda ondulat creată puțin
Dai 200 lei și vezi ce se întâmplă
De preferat sa filmezi toată scena.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai fac scandal de sperii toti clientii. Ii mai amenint si ca ii dau in judecata pentru furt. Nu cred ca merge chiar asa. Vor trebui sa-mi dea restul daca nu vor probleme.

| Lioana a răspuns (pentru RxTx):

Nu sunt bucuresteanca. Norocul meu.

| RxTx a răspuns (pentru Lioana):

Esti pocăită?

| Lioana a răspuns (pentru RxTx):

Ce legătură are religia cu ce am spus eu?

| Brizbriz a răspuns:

Plangere penala pentru furt, sa dovedeasca dupa aia ca erau numai 50

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori treci printr-o psihoza ori e adevărat ce spui, dacă e adevărat ce spui e ciudat ca ți se întâmpla numai ți-e, și pe mine a vrut sa m-a însele la banii unii dar i.am executat imediat, i-am luat repede sub roti! E posibil sa te considere nebun și de aia își bat joc de tine, nu o fac involuntar, o fac in mod intenționat! Unii unadoua te simt ca ai probleme psihice, și la tine este cam vizibil având in vedere ce răspunsuri oferi și pe TPU, răspunsuri din sfera problemelor psihiatrice! Probabil câteodată îți dai drumul la gura fiind sociabil și vorbești foarte atipic, ei te simt și te executa imediat! Tu ai fi in câștig dacă ai vorbi mai putin, cu cât vorbești mai mult cu atât lumea se va prinde ca ai probleme psihice! Eu ți-o spun de bine nu de rău, nu te atac, dar am văzut ce răspunsuri dai pe aici, in fond in pofida problemelor tale nu ești un băiat rău, ești mai civilizat decât mulți care nu au probleme la mansarda. Crede-ma ca o fac intenționat nu ca, greșesc!
Dacă te vede prost și ca ești umil vor continua ca așa sunt Romanii și Țiganii își bat joc de persoanele vulnerabile, cu probleme.
Nu mai da bancnote de 200 de lei de acum in colo, da și tu bacnote de maxim 50 -100 și fi foarte atent ca gunoaiele astea o fac intenționat fiindcă te citesc foarte ușor. Eu te știu ca user, și țin minte ca spuneai ca suferi de o boala serioasă mintala la o întrebare pusă de tine, eu am sesizat un lucru, persoanele cu probleme psihice sunt mai civilizate de multe ori decât cei care nu au probleme, sunt pașnici și își văd in majoritatea cazurilor de treaba, sunt provocați și de aia devin periculoși dar asta fiindcă sunt batjocoriți, marginalizați și stigmatizați de societate! Om sănătos la cap complet rar mai poți întâlni in ziua de azi!
Fi forte atent când inmani bancnota, fi axat pe momentul acela nu te gândi in alte direcții ca te executa ăștia.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am povestit daca mai ti minte ca vroia sa ma arda una mai batrana la bani cand am cumparat carne. Am patit si la o frizerie am dat 100 si apoi am sunat si zicea ca or fost 50 laughing Cand aveam doar de 100 in portofel. Pana la urma ala o calculat si ce o facut si mi-o dat 50 inapoi. Trebuie sa te uiti atent, eu numar restul primit mai mereu, si ma uit bine ce bancnota dau. Umbla sa te arda, am impresia ca si unele fatuci d'astea se ocupa cu asa ceva. De alea tinere, in jur de 18-20 sau pana in 25 pe acolo. O nesimtita m-o ars de cativa lei de cateva ori cand incarcam tel. Nu m-am mai dus acolo apoi. Trebia sa fac scandal, eu nu stiu ce avea in cap aia, ma vedea ca am ochelari sau genul mai fraier? Eu i-as rupe capul pentru50 lei diferenta, nu pentru 100 si ceva sau mai mult inselatorie. La Bucuresti imi inchipui ca e plin de vanzatori pe hotiiwinking daca si pe aici mai practica sau incearca? De regula am incredere unde cumpar frecvent, unde merg rar sau prima data sunt ca ochiul lui Sauron la ce bani dau si ce rest mi se da inapoi big grin Unii sunt cinstiti si de dai din greseala mai multi bani, nu se complica sa se faca de comedie pentru 5 sau 10 lei ca exemplu.

| scp3008 a răspuns:

Ai ghinion de numa, o singura data am fost in situatie similara la cumparaturi, am pus banii pe tejghea de dinainte iar in timp ce mi-a dat produsul bancnota s-a dus pe cealalta parte a mesei, iar caserita a crezut ca bancnota era deja acolo, dupa ce i-am explicat in final s-a lamurit de treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| scp3008 a răspuns (pentru DracuIa):

Exista camere de filmat, dar de cele mai multe ori nu poti accesa inregistrarea instant, si sa astepti ore. deranjul e mare. La sume mari clar ca se va ajunge la camere dar la sume mai mici se rezolva din vorbe de multe ori

| RxTx a răspuns (pentru scp3008):

Ăștia care fac des treaba asta in mod intenționat nu au camere puse pe casa se marcat sau cu o claritate a imaginii atât de bună în cât să se înțeleagă de cât a fost banknota. Hai sa zicem ca in cel mai fericit caz se vede cs i-ai dat ceva dar la o rezolutie de televizor normal vechi cu tub catodic 700 linii.

Iar or mine ma interesa cum sa spun
Cum sa ma exprim
Sa explodez să incep sa urlu

Sa fiu calm si sa incerc cu frumosul

Sau sa tac din gura si sa ma las păgubași?
Dar daca totusi as vrea sa spun ca era de 100 lei si nu de 50 lei cum ar trebui sa exprim in cuvinte acest lucru sa nu creada ca eu as fi un șarlatan excroc?

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Problema ai daca se verifica casa si... nu este nici-o bancnota de 200 lei in ea!

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

laughing Corect! Casa de marcat mai trebuie si băgată in priza ca sa deschida sertarul!

Adineauri am fost sa iau un cidru de mere am dat 100 lei ii baga patronul în buzunarul de la blugi și îmi dă restul CORECT.
Dar dintr-o cutie care se afla pe masă.
Nici nu sa atins de casa de marcat.

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Problema are daca reclami si nu a dat nici bon de casa. tongue

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Nu îmi plac nici mie reclamagii
Eu nu fac niciodată reclamanții

O sa fiu mai atent pe viitor si cand am o hârtie de 200 lei o sa anunț vânzătoarea sa deschida ochii sa vada ca e de 200.

Mama are o vorba
Hotul ne prins negustor cinstit
Sau mai are o vorba

CINE NU CASCĂ OCHII CASCĂ PUNGA