| guvernatorul a întrebat:

Votati sau nu la europarlamentare? De ce?

Răspuns Câştigător
| CrucifiedCountess a răspuns:

Nu.De ce?
Stau in Bucuresti.Am buletin de Dambovita.Trebuie sa ma duc unde am buletinul, deci trebuie sa iau maxi-taxi. Dus-intors face 40ron! Astia ce-mi dau mie ca eu sa cheltui 40ron pentru ei?

168 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, fiindca consider ca votul este un drept castigat cu greu si caruia nu am voie sa-i dau cu piciorul. Aveam 11 ani la revolutie, suficient pentru a-mi aminti ce mascarada erau alegerile in perioada comunista si pentru a ma simti privilegiata ca acum pot vota liber.
Sincer, mi-era foarte greu sa aleg cu cine sa votez, majoritatea candidatilor propusi neavand nici un merit, din punctul meu de vedere (Adrian Severin, Norica Nicolai, Renate Weber, Gigi Becali, Vadim Tudor). Toti cei enumerati sunt, din diverse motive, in opinia mea, niste figuri sinistre ale politicii romanesti si numai gandul ca ne vor reprezenta in Parlamentul European imi da fiori si ganduri de emigrare. Apoi am aflat ca candideaza Monica Macovei, o femeie pe care (inca) o respect si care chiar cred ca ar merita sa fie europarlamentar.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Eu voi merge la vot.
Pentru ca am libertatea sa votez si vreau sa ma bucur de ea.
Nu vreau sa decida nimeni pentru mine. Intotdeauna mi-am asumat raspunderea si vreau sa mi-o asum si acum.
Vreau sa-i fie mai bine copilului meu. Si pentru asta o sa votez!

mira
| mira a răspuns:

Da.Ca sa ma bag in seama.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Votez pentru ca... femeile si-au castigat dreptul la vot foarte greu. Este adevarat ca ma umplu de dezgust unele dintre figurile care candideaza la Europarlamentare. Ma gandesc cu groaza ce figura vor face acolo cand se vor duce si mai ales ce ajutor va da tarii aceasta alegere!
Sper din suflet sa gasesc pe cine sa votez, macar o persoana, asa cum a gasit brigaela. Inca nu cunosc toti candidatii si ce anume invarte fiecare. Dupa ce ma voi documenta temeinic sper ca alegerea mea sa nu fie singulara... si daca se va alege sa se dovedeasca a fi si justa. Oricum speranta moare ultima happy

| mariazet45 a răspuns:

Nu. De foarte multe lucruri.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Votul e un drept castigat deci voi vota asa cum am facut intotdeauna. Daca nimeni nu se v-a duce la vot ce se v-a alege de noi?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Lecitina este o componenta esentiala a membranei celulare, care contine acizi grasi si acid fosforic, necesari bunei functionari a sistemului nervos central.Se gaseste in farmacii sub forma se capsule gelatinoase moi si pulbere de lecitina extrasa din soia. Lecitina se gaseste in oua si diverse preparate din cereale. O capsula de lecitina pe zi, dimineata sau seara dupa masa, timp de o luna, mareste capacitatea de munca fizica si intelectuala si accelereaza refacerea organismului dupa eforturi intense. Lecitina este indicata in intensificarea randamentului intelectual, in special, la elevi si studenti, asigurand o mai buna capacitate de memorare. Este contraindicata bolnavilor de diabet.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

SCUZE, am raspuns la alta intrebare!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

SCUZE,am raspuns la alta intrebare !

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

DA. Votez, pentru ca ma inetereseaza mersul inainte al societatii, ma intereseaza ca tara asta sa inceapa sa conteze pe plan european. Daca vom avea o prezenta sub 25% la vot, cum vor vorbi ceilalti in Parlamentul Europei, despre Romania? Asta dupa ce romanii s-au declarat in proportie foarte mare (peste 60%) pentru aderarea Romaniei.
Pe de alta parte, consider ca introducerea unui vot alb ar putea fi o solutie. Ceva de genul, procentajul celor prezenti la urne sa fie mare, in asa fel incat pragul sa fie mai greu de atins, sa nu mai avem ciudatenii intrate in cine stie ce foruri inalte, cu 47 de voturi. Asta cred ca ar merita o dezbatere publica.

| remus a răspuns:

Voi vota, aveti in vedere ca personal sint satul de toti lingaii, hotii si tembelii, sa le fie rusine, asemenea indivizi de fapt nu au rusine.

mlm
| mlm a răspuns:

Nu, pentru ca deocamdata nu imi inspira nici unul incredere.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu pentru ca votul nefiind uninominal tot nu se va duce cine vreau eu

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Countess, Eroare! de data asta, poti vota oriunde! nu trebuie sa mergi acasa!, poti vota unde ti-e la indemana! - asa am auzit un politician spunand la tv!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu. Pentru ca nici unul dintre actualii candidati nu simt ca ma reprezinta nici ca roman, nici ca interese. ACelasi lucru este valabil si pentru prezidentiale.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu vroiam sa votez dar surioara mea mi-a pierdut cartea cu locul in care trebuie sa votez si din pacate, nu am atata timp sa caut unde am fos selectionata sa-mi depun voul.

auran
| auran a răspuns:

Nici gand sa merg pe caldurile astea sa ma obosesc si pentru ce?
pentru unul care mananaca de fund pe altul doar ca sa-si faca el burta mai mare!
se voteaza eie intre ei si stiu mai bine decat noi pe cine sa aleaga

| wizard_cristi a răspuns:

Da, o sa merg la vot pentru ca ma intereseaza U. E. si pentru ca nu-mi doresc sa vad anumite persoane in Parlamentul European. In acelasi timp, m-am decis cu cine o sa votez dupa ce am analizat listele candidatilor si ce-si propun ei sa faca.

| selef a răspuns:

Nu, nu am cu cine sa votez.

assiris
| assiris a răspuns:

NU
Daca de fiecare data am mers la vot, ba din simt civic, ba din simpatie pentru un candidat, ba din simpatie pentru un partid sau formatiune politica, ba din dorinta de a schimba ceva, ba din dorinta de a nu iesi un candidat ce nu merita - eh! de data aceasta nu mai merg. De fiecare data am fost intr-un fel sau altul inselat, pacalit. Nu ma mai intereseaza nici macar cuvantul POLITICA. Nu vreau sa stiu cine candideaza, cind sunt alegrile, pntru ce candideaza, cine castiga sau cine pierde etc. NIMIC. Nu ma mai intereseaza nimic din acest capitol.
Ma intereseaza doar ecologia, protectia naturii, protectia mea si a familiei mele impotriva a ceea ce ne ofera statul cu alesii lui cu tot, daca a ajuns sau nu omul pe alta planeta, daca dispar sau apar plante si animale pe pamint, ma intereseaza stiinta, arta, tehnologia si cite nu sunt interesante.
Am avut prea multe dezamagiri din partea politicii incit mi se face o imensa GREAŢĂ si de acest cuvint si de cei care fac politica. Chestia cu "e dreptul meu legal" ma lasa atit de rece incit as putea deveni congelator. Cite drepturi legale nu am si mai ales cite din acestea nu imi sunt incalcate cu nonşalanţă de cei ce se infig in fata la ciolan?
Asa ca vorba romanului: "ma doare..." de tot ce cuprinde termenul de politica si de data aceasta nu mai merg la vot. Vor iesi tot ei. Si ce daca?

assiris
| assiris a răspuns:

NU. Dupa 20 de ani de ţepe, nu mai ţine.
Vorba reclamei: "N-ai cu cine, dom'le, nişte ţărani."

| LoryM22 a răspuns:

Nu

| mihaela_5361 a răspuns:

Stiu ca este important sa mergem la vot, ca este bine sa fim reprezentati cum trebuie in P. E. Tot asa de bine stiu ca cei aflati in virful listei sunt doar de figuratie, ca in cazul in care vor fi alesi, nu vor lasa politica interna pentru cea europeana. Ii tot vedem perindindu-se pe la tv. Oare cind se mai duc la serviciu? Din pacate, clasa noastra politica s-a discreditat foarte mult in ultimii ani si increderea in politicieni a scazut enorm de mult, pentru ca oamenii promovati sunt slab pregatiti, santajabili, fara coloana vertebrala. Si atunci va intreb eu, se merita sa mergem la alegeri (fie ca sunt europarlamentare sau nu) cind oamenii de pe liste (in cazul in care ii cunoastem) sunt de o calitate indoielnica?

| DenissaDeea a răspuns:

Nu voi vota! Nu ma intereseaza! desi sunt cetatean roman, nu sunt luata in seama ca roman cand vine vorba de a reface niste acte legale ca sunt roman, asa ca eu de ce mas deranja de acasa, cand unor bugetari le este greu sa dea niste informatii corecte de la un ghiseu, ce sa mai astept de la parlamentari? ziua de maine? ca in rest nu stiu decat sa dea taxe/impozite si legii! cel putin nu imi pare rau ca i-am votat eu, asa ca e alegerea fiecarui cetatean in parte de a vota sau nu.

| csintalan a răspuns:

Daca nu gresesc se poate vota oriunde pe listele speciale.

| anonim a răspuns:

Da. votez pentra ca prin acest vot imi exprim dezacordul cu ceea ce se intampla in politica damboviteana.

| Shery a răspuns:

Eu inca nu stiu daca votez :-s.

De ce?

Pentru ca desi am 18 ani din 07 aprilie, inca nu mi-a venit cartea de alegator acasa. Da deh, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul laughing

| greg a răspuns:

Votez ca poate Vadim si Becali sunt altfel.

| FearNoEvil a răspuns:

Da. Din obisnuinta mai mult, nu ca as reusi sa schimb ceva. Parerea mea e ca 99% din politicieni sunt fie hoti, fie nesimtiti sau in cel mai "fericit" caz nu au habar pe ce lume traiesc.