Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vreau pe 5 martie sa plec din tara si imi expira buletniul in mai. Pot iesi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti iesi, cartea de identitate este valabila pana la data inscrisa.
Pentru a nu avea probleme, daca ramai in strainatate peste data expirarii, poti sa-ti preschimbi cartea de identitate de acum.

| examenauto a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar mai vreau sa rezerv un bilet de avion pentru iulie si imi cere seria si numarul si data expirarii. pot iesi din tara daca imi preschimb buletinul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru examenauto):

Sigur ca poti iesi cu cartea de identitate noua, o sa se vada ca ai preschimbat-o si celelalte date, in principal numele si prenumele si CNP sunt aceleasi.
P.S. Fac pariu ca n-ai buletin si poate nici n-ai vazut cum arata, de altfel cu buletinul de identitate nici macar nu se poate calatori in strainatate, doar cu carte de identitate. Este asa greu sa folosesti termenul corect?

| examenauto a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu pot oricând sa spun carte de identitate în loc de buletin, dar aud pe toată lumea spunând așa și de asta spun la fel. E la fel ca și cu banii vechi. Pot spune tot timpul 100 de lei în loc de un milion, dar pentru ca aud pe toți spunând, mai spun și eu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți ieși, dar dacă te prinde apoi cu actele expirate pe acolo, ai probleme.