| soareeeeeenrrrrrrrrrrrrr32132 a întrebat:

Vreau sa achizitionez un scuter cu motor de 49cc, vanzatorul are doar talonul tradus si legalizat din italia, a spus ca mi face si act de vanzare cumparare, si act la notar pe propia raspundere ca nu este furat, doar actele astea le are si eu vreau sa l cumpar, am vorbit cu cineva si mi sa spus ca trebuie sa mi dea si cartea scuterului, certificat fiscal sa l radieze si fisa de inmatriculare, dar vanzatorul nu are asa ceva si nu le poate face, intrebarea e: este vreun risc, nu pot face eu celelate acte? Am nevoie de ajutor dau funda, scutertul nu este inmatriculat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal il vei putea inscrie dar ar fi bine sa te interesezi la primaria localitatii tale, care este practica acolo cu inscrierea.
In declaratie trebuie ca vanzatorul sa specifice ca scuterul este obtinut in mod legal, nu a fost furat, nu a mai fost inmatriculat in Romania si ca nu are toate actele necesare.

| soareeeeeenrrrrrrrrrrrrr32132 explică (pentru Ioandelasal):

Acum am aflat ca pe talon nu esti scris numele lui. este vreo problema? ce sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru soareeeeeenrrrrrrrrrrrrr32132):

Este o mare problema, daca nu are nici contract de vanzare-cumparare, inseamna ca nu este proprietar.
Mai mult, in asemenea situatii, exista o puternica suspiciune ca a dobandit ilegal scuterul, respectiv acesta provine dintr-un furt, facut de el sau de alta persoana.