| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa actionez un cetatean in judecata pentru defaimare, la ce pret este un avocat decent si cum se plateste, lunar sau la sedinta de judecata?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avocatii au stabilite doar onorarii minime, in rest pot cere oricat si onorariul va fi cel negociat. In cazul expus un avocat mediu iti va cere cca 1.000 lei, acest onorariu fiind pentru judecata in prima instanta. Onorariul se poate plati si in rate, pe o perioada de cel mult un an, bineinteles daca o sa fiti de acord.
Onorariile minimale le poti vedea si aici:
http://www.unbr.ro/......nicata.pdf

Bula
| Bula a răspuns:

Avocatul se va uita la tine, la buzunarul si contul tau, dupa care va analiza probele tale si starea financiara a potentialului parat.
Dupa aceasta analiza iti va spune o suma, pentru prima instanta.

Eu n-am auzit de avocati rusinosi, mai ales daca vede cauza potential-castigabila.

| doctorandus a răspuns:

Oricine poate incepe un proces de defaimare contra oricui, dar tine minte: trebuie sa dovedesti identitatea faptasului (Politia nu se baga) si trebuie sa demonstrezi daunele suferite (nu se merge pe estimari fanteziste). Pe scurt: nu e musai sa castigi procesul, pot fi bani, timp si nervi cheltuiti de pomana.

Răspuns utilizator avertizat