| romaniaTEiubesc a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina inmatriculata in suedia care sa fie adusa in tara pe roti cu numere valabile de suedia.in aceasta situatie vreau sa situ daca :
1) o pot inmatricula in Romania daca nu este radiata in suedia?
2) cel care mi-o vinde isi vrea numerele de suedia inapoi sa o poata radia de acolo.primesc numerele inapoi dupa ce o inscriu sau vor fi retinute iar daca sunt retinute cum le pot recupera sa le pot restitui proprietarului?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. poti sa inmatriculezi masina in Ro cu conditia achitarii taxei de timbru de mediu. Calculeaza cam cat ar fi aceasta taxa :http://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/
2.Poti sa ceri numere suedeze provizorii, pentru export. Poti face asta completând un formular care poate fi descărcat de pe saitul Administraţiei Suedeze a Drumurilor (Vägverket, http://www.vv.se). În termen de cel mult şapte zile, Vägverket vă va trimite, la adresa indicată de dv, actele pe numele dv şi numerele provizorii, valabile 30 de zile--- vezi sursa :http://masinidinsuedia.wordpress.com/......ina-acasa/

| romaniaTEiubesc explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult pentru raspuns.imi este foarte util.

| alessia5158 a răspuns (pentru romaniaTEiubesc):

Cu placere! Cum taxa de timbru de mediu este mare( se plateste o singura data, la prima inmatriculare in Ro.), calculeaz-o ca sa-ti faci o idee.Eu am o masina adusa din Austria---surpriza a fost la plata taxei de timbru! Valoarea taxei a fost egala cu pretul de cumparare al masinii second hand!

| mihayx15 a răspuns (pentru alessia5158):

Salut trebuie sa te intreb ceva, am vazut ca ai habar in mare parte despre treaba cu actele, mai demult am adus si eu o masina din suedia, singurele acte pe care le am primir de la proprietar au fost un contract de intrainare si cartea masina cred cred ca a fost aceea( o foaie apbastra a4)..eu fiind cel ce am adus-o, nu am avut probleme la inmatriculare, totul a decurs perfect..adica am si vandut masina inmatriculata, acum ideea este alta, o cunostinta detine o masina adusa tot din aceiasi tara(suedia) si doreste sa o vand, masina se afla aici in Romania, doar ca actele nu sunt aceleasi, adica din acea foaie albastra pe care eu am avut-o la masina mea, el detine doar jumatate, si inca o jumatate dintr-o foaie galbena( tin sa subliniez ca acolo singurele acte ale masini erau 2 foi una galbena a4 intreaga si una albastra idem, acum eu nu stiu dc detine doar jumatate din acele acte si daca o pot inmatricula cu acele 2 acte, tin sa iti spun ca pers respectiva nu are nici contract de vanzare cumparare de acolo

| alessia5158 a răspuns (pentru mihayx15):

Nu stiu! Banuiesc ca trebuie verificat daca pe foaia de culoare galbena din registreringsbevis(certificat de inmatriculare) sunt trecute numele si semnatura vechiului proprietar, data schimbarii drepului de proprietate cat si numele si semnatura noului proprietar.Foaia de culoare albastra contine numai informatii tehnice despre autovehicul.