| KLLO a întrebat:

Vreau sa fac contractul ala de energie electrica la electrica furnizare si am de aleas intre stabil 30 si mobil 30 si nu stiu care e treaba cu abonamentul ala care este inclus in mobil 30. I-am intreabat online pe ei de o sapt si nu se sinchisesc. Daca stie cineva care sunt diferentele intre stabil si mobil si ce vrea sa insemne cuvantul asta "mobil" la ce se refera?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Stabil si mobil nu au aici nicio semnificație anume - sunt doar niște simple denumiri ale unor oferte comerciale.
Abonamentul îl plătești fie că ai, fie că nu, vreun consum.
Avantajul e că ai un preț mai mic pe kWh. E avantajos dacă ai consumuri mari de curent.
Altfel, e mai utilă oferta cu preț fix, fără abonament. Mai ales dacă nu locuiești permanent acolo și consumul uzual e mic.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mihai69):

Ce am gresit in raspuns de mi ai dat ne folositor?

| KLLO explică (pentru CristiDinBucuresti):

N-am dat, nici nu stiu cum sa dau

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru KLLO):

Mihai mi-a dat nu tu

| mihai69 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ai spus că trebuie să meargă la "ghișeu", ca nu primește răspuns online; de fapt, pe s@itul celor de la Electrica (sau pe comparatorul de oferte de la ANRE) poate găsi absolut toate informațiile necesare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mihai69):

Multumesc pentru explicatii, sanatate.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ei cu buletinul in mîna si intreaba i acolo, ei i ti vor prezenta oferta, prin telefon sau online nu vei face nimic