| 9eMMy3 a întrebat:

Vreau sa inscriu masina din Italia in Romania.
Masina este inscrisa pe numele mamei mele.
As vrea sa stiu cum pot sa fac un contract de vanzare-cumparare cu mama mea pentru a evita de platit "passaggio di proprietà" care este cam 550€.
Vreau sa duc eu masina in tara, sa fac procura pe un verisor si el sa se ocupe de inscriere, dupacare voi aduce numerele si actele aici in Italia ca sa o pot radia.
Nu vreau sa o radiez intai si dupa aia sa trebuiasca asigurare pe cateva zile si numere provizorii.
Daca exista vreo posibilitate va rog sa imi spuneti. nu pot sa ma duc cu mama mea in tara, si trebuie neaparat sa ma duc singur. deci exista vreun contract vanzare-cumparare in Italia?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu iti trebuie pasagio ca nu o inmatriclezi in Italia. Faci un contract tip simplu batut la masina si atat. Cand primesti numerele in Ro le predai pe alea italiene in tara si se radiaza automat. Desi nu stiu de ce ai face asta ca pe tine fiind mai tanar RCA este mult mai mare. Inscrie tot pe mama sau pe un pensionar in Ro si pe pensionar nu iti trebuie nici procura ca merge odata la bagat dosarul si odata l-a luat talonul ca proprietar si are reducere si la taxe.

| 9eMMy3 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc. batut la mana in ce sens? Tre sa ma duc la un notar sau ceva de genu sau. pur si simplu o foaie scrisa la mana ca vand masina la cutare?
Si inca ceva. nu stiam ca rcaul se ia dupa ani la persoana. credeam ca daca are de mai putini ani carnetu sau este foarte tanar tip pana in 26 de ani

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru 9eMMy3):

Contract de mana ( adica fara notar ), batut la masina ca deh nu mai suntem in sec 18. La RCA reducerea incepe dupa 26 de ani si cu cat esti mai batran ai reduceri mai mari iar pensionarii mai mari. Daca nu s-a mai schimbat ceva. Ai calculator online pentru RCA si baga CNP al tau, a mamei si a lu bunictu si vezi ce diferente sunt. Depinde si de oras ca difera, si vezi si pentru taxa anuala pe pensionar fata de tine.

| 9eMMy3 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ok, multumesc mult. nu credeam ca doamna de la ghiseu o sa accepte pur si simplu o foaie de mana, din cauza asta intrebam.

| 9eMMy3 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Scuza-ma daca te intreb din nou... numerele italiene le predau in tara in Romania sau neaparat in Italia?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru 9eMMy3):

Numerele italiene se predau la biroul de inscrieri de unde iei numere de RO ca suntem in UE. Cu hartie " de mana " vin si alea din Germania si alte parti. Eu am inmatriculat si italianca cu contract facut de mine " pe genunchi " intre mine si italian care nu l-am vazut in viata mea.

| 9eMMy3 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mai va intreb ceva, vazand ca aveti experienta in domeniu.
Cei din Romania o si radiaza?
Am citit pe un forum, ca dupa ce iau radiat masina din Ro, proprietaru tot platea taxa ca si cum masina era in continuare inscrisa in Italia.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru 9eMMy3):

Posibil sa fie detalii care nu le cunosc. Eu am inmatriculat ultimele una de Italia si una de Germania. Aia de Italia fusese radiata si adusa pe platforma. Am vazut insa ca unii predau in Ro numere nemtesti, italiene si le radia din circulatie direct din Ro de numerele straine. In fiecare stat fiscul e una s politia si inmatricularea e alta si nu stiu chiar toate smecheriile. Vezi si aici ca sunt care sunt f informati despre cum e cu Italia.
http://www.romania-italia.net/roit/