| Gurgiu a întrebat:

Vreau sa-mi cumpăr si eu o masina si am 18 ani si vreau sa o trec pe numele tatalui, el neavând permis dar are vârsta de 50 de ani asigurarea este mai ieftina sau tot aceiasi bani pe care-i dau si eu?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Trece-o pe numele la babalac, asa am trecut-o si eu pe numele tatalui, am 28 de ani, la mine era anul si milionu, deci vreo 11 12 milioane, pe numele la batran am dat 6 pe tot anul, deci mna, aa da si nu are permis, deci nu te lua dupa toti care comenteaza aiurea.La mine a mers, sigur merge si la tine, drum bun si ai grija cum conduci

| Gurgiu explică (pentru Liviu):

Deci tu zici ca pot sa o trec pe numele tatalui fara nicio problema?

| Liviu a răspuns (pentru Gurgiu):

Da,asa e si la mine, e pe numele tatalui, asa e si asigurarea.Eu o conduc, el nici nu are permis.Ce legatura are una cu alta? Pur si simplu are omu o masina, nu trebuie sa aiba neaparat permis, intelegi?

| Gurgiu explică (pentru Liviu):

Da Liviu inteleg, dar ma refer ca sa nu platesc pe numele tatalui cat platesc si pe numele meu!

| Liviu a răspuns (pentru Gurgiu):

Crede-ma nu vei plati, vei iesi mai ieftin, si daca ai un pensionar in casa, iesi si mai ieftin(am auzit nu sunt sigur)

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar va fi mai ieftina.

| sofisis a răspuns:

Trebuie sa vorbesti direct cu brokeri pentru a afla preturile. Sunt firme care pun taxa extra pentru sofer in cazul in care proprietarul si soferul nu sunt una si aceeasi persoana si firme care nu.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Atentie! Mai nou la RCA trebuie sa declari soferul principal. Daca proprietarul masinii NU are permis trebuie sa declari ca sofer principal persoana care conduce efectiv masina cea mai mare parte din timp. Pe siteul de mai jos poti calcula si cumpara RCA-ul bagand datele concrete si vezi exact daca iesi mai ieftin si cu cat: https://www.rca-ieftin.ro/

| N1GHTMAR3 a răspuns:

Cu siguranta asigurarea o sa fie mai ieftina pentru el decat sa o treci pe tine.

Dar aici nu stiu sigura cat conteaza daca nu are el permis...

| NGheorghe a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

Nici vorbă, asugurarea nu se poate face pe numele unei persoane ce nu are permis.

| goguPatent a răspuns (pentru NGheorghe):

Iauzi. Si masinile inregistrate pe firme cum au asigurari? Ca firmele nu au permis.

Cine te opreste sa detii o masina daca nu ai permis? Iar asigurarile se fac doar pe proprietarul masinii.

| NGheorghe a răspuns (pentru goguPatent):

Ai vrut sa zici ca asigurarea se poate face doar pe proprietarul mașinii când are șofer ( și este capabil sa prezinte un permis)?

| goguPatent a răspuns (pentru NGheorghe):

Am vrut sa zic ca asigurare se face pe proprietarul masinii. Punct. Indiferent daca are sau nu permis.
Fan Curier are vreo cateva mii de masini. Persoana juridica Fan Curier nu detine permis. Persoana Juridica Fan Curier incheie asigurari pentru vehiculele pe care le are in proprietare.

Asa e si cu mama.

| NGheorghe a răspuns (pentru goguPatent):

Mai relax că eu nu sunt la curent cu ceea ce se intampla in România.
si de ce vorbești despre persoane juridice? imprăști subiectul pentru că vrei sa mă deștepți?

| goguPatent a răspuns (pentru NGheorghe):

Lool, pai daca nu esti la curent de ce raspunzi la intrebari din legislatia romaneasca? Serios acum?
Daca nu ai inteles de ce am vorbit de persoane juridice e clar ca nu am ce destepta.

| NGheorghe a răspuns (pentru goguPatent):

Lool... am răspuns deoarece nu mă asteptam ca legislația sa fie atât de NAȘPA.
Apoi chiar nu înțeleg de ce trebuie să înțeleg ceva ce nu mă interesează? leagă-te de altii! poate... cine știe? dai de un curios ce vrea sa te audă! sau poate dai de 2.

| goguPatent a răspuns (pentru NGheorghe):

Daca nu te intereseaza de ce te ai bagat la intrebare? E doar un hobby alt tau sa dezinformezi?

| NGheorghe a răspuns (pentru goguPatent):

Andreia67 spune același lucru ca si mine... hai ia-te și de ea.

| goguPatent a răspuns (pentru NGheorghe):

Ea zice acolo ceva de declarat, tu ai zis alte lucruri.

| Gurgiu explică:

Frate eu vreau sa stiu daca scriu masina pe numele tatalui platesc aceiasi bani ca si cand as inscrio pe numele meu?
(tata nu are permis)

| quizzzz a răspuns:

Http://bit.ly/2ZtX82s intra aici si poti vedea cat te costa asigurarea pentru tine si cat costa pentru tatal tau.