Întrebare recomandată | mariussf18 a întrebat:

Vreau sa obtin VIZA DE FLOTANT pentru ca m-am mutat cu domiciliul in alt judet unde stau cu chirie. Se poate obtine aceasta viza doar pentru 6luni? Se poate cu aceasta viza sa dau pentru permis? Se poate face aceasta viza fara un contract de inchiriere si fara proprietar?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate obtine si pe 6 luni si poti da testele pentru permis in acel judet unde ai resedinta (flotant). Nu se poate face fara contract de inchiriere sau fara ca proprietarul sa te ia in spatiu, decat pentru elevii din internat sau studentii din camin.

| mariussf18 explică (pentru Ioandelasal):

Am citit undeva ca as putea da o declaratie pe proprie raspundere ca stau la acea adresi si ca in termen de cateva zile va trece un politist sa verifice daca stau la acea adresa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariussf18):

Este o prevedere din OUG 97/2005 privind actele de identitate dar aceasta este pentru obtinerea cartii de identitate si pentru a stabili ca stai legal la acea adresa. Nu se poate obtine viza de resedinta decat asa cum ti-am spus.

| poparca a răspuns:

Pentru a primi viza de flotant trebuie sa ai un contract de inchiriere, contract de cumparare sau proprietarul apartementului sa vina vina cu tine la primarie si sa te ia in spatiu