| PlusZero a întrebat:

Vreau sa plec cu unchiul meu in vacanta si trebuie sa pararesc tara. Cum as putea parasi tara daca sunt minor iar mama mea este plecata la munca in afara?

Din ce stiu eu, pentru a elibera acea hartie care-mi permite sa ies din tara este nevoie de ambii parinti.
Exista alta sansa sa pot iesi din tara?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista alta sansa de a pleca legal fara declaratia ambilor parinti. Tatal o poate face la orice notar public din Romania iar mama o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din strainatate si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.

| SantalPorcocale a răspuns:

Apai de pleci cu unchiu' ai grija sa nu scapi sapunu.