| Bobo_Ionela_1998 a întrebat:

Vreau sa plec in Italia la iubitul meu, mai exact in Milano. Am 15 ani, si vreau sa plec cu avionul din Constanta, preturile le stiu. As vrea detalii despre procedura. Procura sau ce trebuie? Mentionez ca parintii sunt divortati, si sunt in tutela mamei. Auzisem de la cunoscuti de "insotitor de bord", dar cred ca doar pentru cei care nu au buletin. Cum e de fapt, care-i procedura?

Răspuns Câştigător
| purplestar9494 a răspuns:

Insotitorul de bord este pentru minori, orice minor trebuie sa aiba acest insotitor de bord pe durata zborului si consta intr-o stewardeza care o sa te ia din aeroport gen de la parinti si te duce la avion si cand ajungi in Italia la fel te da jos si te conduce la persoana care te asteapta si pe durata zborului te mai verifica din cand in cand, dar trebuie sa platesti vreo 40 de euro si nu merge sa calatoresti singura daca nu ii platesti.Si iti mai trebuie procura de la ambii parinti.

14 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Hmm, deci ai 15 ani, te-ai indragostit, si vrei sa pleci la "iubitul" tau care probabil e mult mai matur si experimentat si o sa te vinda unui bordel sau o sa te forteze sa "servesti" 10 clienti pe zi...
nu stiu ce sa zic, dar daca vrei tu de ce nu? tot ce trebuie sa faci e sa il intrebi pe iubitul tau si pun pariu ca poate sa aranjeze, traficantii stiu toate trucurile si gaurile din sistem.

| Bobo_Ionela_1998 explică (pentru thealchemist):

Esti bolnav! Iubitul meu are 17 ani, parintii mei il cunosc, si parinti lui il cunosc, si parinti intre ei se cunosc de tineri, merg intr-o simpla vacanta!

| ÐiÐi a răspuns (pentru Bobo_Ionela_1998):

Unii nu pot raspunde la intrebare... trebuie sa mai si comenteze ce cred ei despre asta. E logic ca nu te duci de nebuna. Dar na unii speculeaza si nu se gandesc ca de fapt totul este perfect in regula. oh go on dar pana nu afla mai multe nu termina.

| Bobo_Ionela_1998 explică (pentru ÐiÐi):

Asta ma enerveaza cel mai mult, eu am cerut ajutorul, nici decum parerea lor despre plecarea mea. treaba lor, ma plictisesc astfel de comentarii.

| thealchemist a răspuns (pentru Bobo_Ionela_1998):

Daca mama ta ar fi de acord nu ai avea nevoie sa intrebi pe TPU.

| Bobo_Ionela_1998 explică (pentru thealchemist):

Nici ea nu stie sigur care e procedura, desteptaciuneo, nu e problema ta de ce am pus eu intrebarea asta aici. Nici n-am nevoie de parerelile tale idioate, nu stiu care-i stresul tau, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai acasa draga. Sa iesi din tara am impresia ca iti trebuie imputernicire de la unul din parinti... Si asta nu o sa o obtii in veci de la mama ta. Stai cuminte pana la 18 ani si vezi-ti de invatat, nu te distruge asawinking

| Bobo_Ionela_1998 explică (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca e cu acordul mamei happy merg in vacanta pentru 2 saptamani!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bobo_Ionela_1998):

Cred ca ar fi trebuit sa mentionezi asta laughing Am crezut ca vrei sa pleci definitiv big grin Si cred ca asta cred multi din cei care ti-au raspunswinking

| queenofsaigon a răspuns:

Nu poţi pleca decât cu unul din părinţi/tutore, şi îţi va trebui acordul celuilalt.

| Bobo_Ionela_1998 explică (pentru queenofsaigon):

Iubitul meu pleaca cu o singura procura din partea ambilor parinti, stiu sigur ca nu e nevoie de parinti neaparat, si cand sunt divortati, e nevoie doar de acordul tutorelui, insa nu stiu in ce consta procedura.

| queenofsaigon a răspuns (pentru Bobo_Ionela_1998):

Apropo, nu toate companiile aeriene acceptă minori neînsoţiţi. Mai bine te uiţi pe site-ul lor ca să fii sigură.

| Bobo_Ionela_1998 explică (pentru queenofsaigon):

Multumesc frumos:*