| RorySan a întrebat:

Vreau sa scriu un fel de carte si daca ma inspir dintr-un anime, am voie
su ii fur ideile cum se zice drepturile de autor cv de genu

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce vei lua din anime.
Daca vei lua numai ideea si restul vor fi schimbate (actiunea, numele personajelor, etc) nu va fi nici o problema, nu vor fi incalcate drepturile de autor.
In schimb daca vei prelua totul atunci vei incalca drepturile de autor.

| RorySan explică (pentru Ioandelasal):

Actiunea va fi schimbata si numele atunci inseamna ca nu incalc nimic
dar cred ca e bine sa nu mai fac nimic si gt

| SkyPilot a răspuns:

In teorie ar fi ilegal. Detinatorii copyrightului se pot lua de tine sa le platesti niste bani, sa ii citezi, sau chiar sa iti retragi opera.
Nimeni nu se ia insa de tine decat daca devii celebra si plina de bani.
Daca e vorba de descrierea actiunii (fara desene) si schimbi numele personajelor si locurilor, este foarte greu sa dovedeasca cineva ca ai plagiat.

| Croampa a răspuns:

Ce carte, pe Wattpad?

| RorySan explică (pentru Croampa):

Nu carte carte cu foi

| Drolja a răspuns:

Nu scrie cărţi, tu nu ştii să scrii nici o întrebare cum trebuie!

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Este ilegal, mai bine faci o opera creata in totalitate de tine, fara sa te inspiri de la altii!winking

| implant a răspuns:

"voie"
"furat"
ti-ai raspuns singura