| rendyorton16 a întrebat:

Se poate conduce un buldoexcavator cu permis de categoria B pe drumurile publice?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce, pentru acesta trebuie sa ai categoria Tr. Numai bine!

| fulgerul a răspuns:

Nu sunt foarte sigur, insa cred ca buldoexcavatorul este in aceeasi cls. cu tractoarele.Tractoarele stiu ca se conduc cu ctg.b, insa sigur iti trebuie autorizatie iscir vizata anual.

| a1doru a răspuns:

Nu se poate.

| onasis1961 a răspuns:

Trebuie un Atestat pentru. Buldoexcavatoare!

| EuDoru a răspuns:

Teoretic trebuie cat.C sau Tr.Categoria pentru acest utilaj este confuza ca la scuter.Se fac confuzi intre buldoexcavator si tractor.La tractor poti asambla pana la 2 remorci pe cand la buldoexcavator NU. Buldoexcavatorul este un utilaj pentru constructii.Atestatul(masinist utilaje cale si trasamente)nu are legatura cu condusul pe drumurile publice.Eu lucrez in domeniu si conduc cu cat.B

| Verdes_Lili_1967 a răspuns (pentru EuDoru):

Bravo "eudoru" asa este

| George_Bordeianu_1991 a răspuns (pentru EuDoru):

Eu la firma am buldoexcavatoare de 8 si 10 tone, cum conduci tu pe drum public cu categoria B care e de maxim 3, 5T un buldoexcavator de 8T? Mai bine taci decat sa induci lumea in eroare cu tampenii.
Il poti conduce cu categoria C pe drumurile publice si trebuie atestat pentru al opera pe santiere etc.

| Ionel_Ionut_1981 a răspuns (pentru EuDoru):

Salut; cum pot lua si eu cateva lectii pe buldo/detin cat,-be/ce/de,

| Alexandru_Fuleki_1970 a răspuns (pentru George_Bordeianu_1991):

Am profesionala de masini si utilaje pe toate utilajele, tot trebuie atestat?

| IosifCoco a răspuns (pentru George_Bordeianu_1991):

Corect!

| Ionel_Ionut_1981 a răspuns:

Salut,unde pot lua si eu cateva lectii pe buldo./ mai multe detalii la primul semnal.

| Kun_Dan_1988 a răspuns:

Ai fost oprit de politie in oras cu buldo si au comfirmat ca e ok cu cat B +curs de calificare utilaje grele?

| IosifCoco a răspuns:

Eu așa știu că trebuie catC și atestat...

| Daniel_Spac_1982 a răspuns:

Se poate fratilor, eu muncesc de 7 ani pe un 428f cu permis cat b+școala de utilaje cale si terasamente si merg si prin oraș cu el fara probleme

| Kun_Dan_1988 a răspuns (pentru Daniel_Spac_1982):

Si nu ai avut prb cu politia?