| z0r3Ns3n a întrebat:

Vreau sa trec granita. De ce acte am nevoie(procura, pasaport, etc.) si vreau sa stiu daca am nevoie de insotitor. Am 14 ani

Răspuns Câştigător
| madyddd a răspuns:

Da, trebuie sa fie un insotitor, o persoana majora in cazul asta ai nevoie de procura. Adreseza-te la un birou notarial din România. Pentru asta ai nevoie de: actul de identitate al părintelui sau, după caz, părinţilor care îşi dau acordul în sensul plecării copilului lor minor în altă ţară, însoţit de altcineva, datele de identificare ale persoanei însoţitoare, certificatul de naştere al tau. Pasaportul iti va fi de folos doar cand vei parasi tara alaturi de parinti, tu acum minor fiind.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de CI sau pasaport si o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Acesta trebuie sa aiba si certificat de cazier judiciar.

| Jokyo a răspuns:

Da ai nevoie de insotitorbig grin

| Cherry94 a răspuns:

Ai nevoie de insotitor legal (tutore) si de cordul scris al ambilor parinti.