| anam12 a întrebat:

Vreau sa trimit ceva prin posta romana dar nu inteleg diferenta dintre valoare ramburs si valoare declarata. (M-am inteles cu destinatarul sa plateasca el transportul)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ramburs inseamna ca destinatarul (cumparatorul) va plati pretul, inclusiv transportul daca asa v-ati inteles, la primirea coletului.
Valoarea declarata n-are legatura cu plata, trebuie indicata doar pentru plata despagubirii de catre posta daca din cauza lor coletul este distru sau pierdut pe timpul transportului.
Daca te-ai inteles cu destinatarul sa plateasca transportul atunci vei adauga suma la pretul produsului si initial vei plati tu transportul.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exemplu: eu i-am trimis sorei mele 3 medicamente care costau 97 lei cu transport cu tot. Am scris la ramburs 97 lei. La valoarea declarata am scris 150 lei. Daca se pierde, de ce sa nu castig si eu un leu?