| SERIALS a întrebat:

Vreau sa va explic problema mea si sa cer un sfat ce ar trebui sa fac. Actiunea are loc in Italia.
La mijloc de ianuarie am raspuns la un anunt pe Facebook. Un baiat isi lasa camera in chirie (cu subentro). Am vazut camera, am observat ca podeaua e roasa si veche, peretii sunt un pic murdari, dar ma gandeam ca as putea gasi o solutie cu proprietarul. In 10 februarie voiam sa ma mut asa ca la sfarsit de ianuarie am achitat baiatului pe 20 zile cu scopul ca cand regiunea devine zona galbena sa cunosc proprietarul si sa imi faca contract cu subentro.
Faza e ca am avut temeri ca pot fi amagit asa ca am inregistrat intreaga convorbire cu telefonul cand am dat cei 150 euro si am primit cheile.
Ieri ne-am intalnit toti cu scopul sa semnam contractul: eu, un prieten ca martor, proprietarul si baiatul care pleaca din casa. Inainte sa soseasca proprietarul am primit un apel de la el si m-a rugat sa ii fac o dublura la chei. Am cheltuit 4, 50.
I-am prezentat camera proprietarului si i-am zis ca peretii au mucegai si trebuie curatit si inalbit. El a fost de acord sa faca asta dar era insistent si voia sa ii semnez o foaie (Variazione contrattuale locazione) fara sa citesc contractul original 3+2. Prietenul meu m-a aparat si a zis ca sa nu semnez pana camera nu va fi curata. Dupa a inceput un scandal din cauza ca am refuzat sa semnez si am restituit toate cheile si am pierdut cei 150 euro dati la baiat, totul din cauza proprietarului care voia banii si semnatura.

I-am scris baiatului pe whatsapp dar m-a blocat presupun caci nu ii mai vad poza de profil. Dupa i-am scris pe Facebook si a vazut mesajul dar nu mi-a raspuns.

Am convorbirea audio inregistrata fara acceptul sau (e legal? Eu am inregistrat ca sa ma protejez de fraude), vocalele sale pe whatsapp, foto si video camerei cand am primit cheile, codice fiscale si vechiul sau contract, informatiile personale ale baiatului. Merita sa il denunt?

Astept un raspuns. Multumesc mult.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cunosc detalii ale legislatiei italiene, in mare s-ar putea sa fie similara legislatiei romane.
Tu ai fost foarte naiv, dand banii inainte de a definitiva contractul de inchiriere cu proprietarul. Contracul nu l-ai incheiat din cauza ta, asa ca respectivul se poate apara ca nu este vina lui ca n-ai incheiat contractul si nu cred ca ai avea castig daca l-ai actiona in judecata pentru restituirea sumei date.
Poti incerca dar nu cred ca inregistrarea, fara acordul celeilalte parti, va fi luata in considerare, cred ca ar fi respinsa ca proba ilegala.

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea, baiatul ti-a cerut banii pentru perioada ramasa din chiria contractata si deja platita de el (ti-a cedat chiria, 150 euro pentru 20 zile).
Faptul ca n-ai ajuns la intelegere cu proprietarul si n-ai semnat contractul cu el, nu-l priveste pe baiat.
Proprietarul trebuie sa lase locuinta libera (contractual ocupata de baiat) pana la data expirarii perioadei de chirie deja platite de baiat.
Tu poti locui in aceea perioada (si doar in aceea perioada! ) in locuinta, perioada dupa care proprietarul are dreptul sa semneze alt contract, cu alt chirias.

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

Posibil ca baiatul care a fugit cu banii sa fie pe mana cu proprietarul. Exista multe fraude de felul acesta, chiar daca nu le cunoastem. Sunt unii care au dat de gustul bun al unor astfel de fraude si s-au specializat in aceasta.

SERIALS, eu zic sa ii denunti pe amandoi, dar cu doua conditii:
1 -sa stii ca nici tu nu ai incalcat legea;
2 - sa nu fie costuri ale denuntului. Pentru ca daca vei pierde va trebui sa platesti cheltuielile de judecata. Si in lume sunt multi judecatori care profita de necunostinta oamenilor de rand in ce priveste legile, si judecatorii pot da verdicte in defavoarea reclamantului/pagubitului.
Deci mai bine pierzi 150 de euro decat mai mult.
In schimb, cazul tau l-as pune pe toate retelele de socializare; Facebook are multe multe pagini are romanilor din Italia. Cineva il va cunoaste pe acest baiat si iti va da detalii despre el. Sau cel putin oamenii se vor feri de astfel de inselatori si inselatorii. Ar fi de folos un prinst screen al conversatiilor si fisierul audio.
De asemenea ai putea trimite o astfel de plangere catre ambasada Romaniei din Italia, la care a atasezi toate dovezile posibile. Ei te-ar putea invata ce sa faci.
Lucrurile de pe whatsapp se sterg singure dupa un timp; salveza-le in adresa de email (sau dropbox, etc) ca sa le poti accesa de oriunde si oricand.