| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb de Spatiul Schengen. Sa va pun cateva intrebari pentru cunoscatori. Daca Romanai va intra in spatiul Schengen asta inseamna ca putem trece granita fara sa avem pasaport si fara controale? Sau exista si in momentul de fata posibilitatea ne folosiri pasaportului la granita in Uniunea Europeana?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spatiul Schengen este un spatiu in care nu exista controale la granitele dintre doua state care fac parte din el, exista doar la granitele exterioare ale spatiului(granita dintre un stat Schengen si unul care nu face parte). In interiorul spatiului nu ai nevoie de pasaport, este valabila cartea de identitate, ca si in tarile UE, in lipsa acesteia se poate folosi pasaportul. Numai bine!

| Anonimuserr a răspuns:

Pai stai asa. Daca vreau sa stau la cineva in strainatate in UE cat vreau eu 1 an fara pasaport pot sta? SI fara viaza doar cu buletinul?