| Alexandru_Nichita_1998 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu daca am permis de conducere sub 1 an experienta si daca pot conduce in Australia fara probleme. Dau funda pentru cine imi da un raspuns coerent.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Australia ai voie sa sofezi cu permisul din Romania sau alte tari, doar primele 3 luni, dupa care trebuie sa-ti dai examenul de conducere in Australia, insemnand examen pe computer pentru legislatia rutiera si daca il iei, te programeaza la cel de parcurs.
Legislatia rutiera este foarte putin diferita fata de cea din tara, diferenta majora fiind conducerea pe partea cealalta a strazii (se sofeaza pe stanga, ca in Anglia si Sud Africa).
Aici probabil vei primii permis provizoriu pentru 3 ani, in primul an vei circula cu un "provisional"semn pe masina "P" rosu, dupa care dai examen iarasi si primesti un "P" verde pentru 2 ani, dupa care dai examenul final de "full licence".
http://roadsafety.transport.nsw.gov.au/......tions.html

Diferenta o face si asigurarea masinii, care este foarte scumpa ($2000-$2500) in situatia in care ai sub 25 de ani.

O alta chestie foarte importanta este capacitatea cilindrica a masinii pe care ai voie sa o sofezi aici, sub 25 de ani: neavand voie sa sofezi masini puternice.
Vehicle restriction laws
P1 and P2 drivers are banned from driving high-performance vehicles that have:

Power to tare mass ratios of greater than 130kW per tonne or,
Modified engines that need to be approved by an engineer or,
Other high performance classifications

Limita de viteza este de 90Km/ora pentru P1- rosu si 100km/ora, pentru P2 verde, indiferent ca drumul arata 110 sau 120. In Australia nu exista limita de viteza peste 120km/ora oricum.
Pentru Learner, P1 si P2 nu ai voie nici o picatura de alcool, pe cand la "full licence" ai voie 1 bautura la 2 ore.
Bineinteles ca folosirea telefonului mobil este interzisa cand sofezi, curea de siguranta este obligatorie atat in fata cat si la toti pagaserii din spate.
Mai multe gasesti aici:
http://roadsafety.transport.nsw.gov.au/......tions.html

Daca nu stii engleza bine, ai voie sa ceri translator pentru examenul de sala si cel de sofat!
Bineinteles ca este gratis, daca intrunesti conditiile lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca, ceea ce am scris eu in mesajul anterior, se refera la conducerea unei masini daca vii in Australia si locuiesti aici, nu daca vii sa vizitezi, pentru ca atunci, iti inchiriezi masina de la aeroport si sofezi cu permisul din Romania.
Atentie la capacitatea cilindrica a masinii, ca sub 25 de ani este o limita, neavand voie sa sofezi masini puternice.

Mai multe despre permisul de sofat, teste si examene rutiere aici:
http://www.rms.nsw.gov.au/......-test.html

| Alexandru_Nichita_1998 explică:

Am formulat intrebare destul de Prost, ideea e ca am permis sub un an si as vrea sa stiu daca pot conduce in Australia chiar daca sunt incepator.