| bzbzbz a întrebat:

Vreau un raspuns concret pentru ca m-am zapacit de cate articole am citit. Ma aflu pe durata perioadei de probe si am incercat sa demisionez, dar angajatorul nu imi accepta cererea de demisie fara preaviz sau alte motive deoarece nu are suficient personal si incearca sa ma tina acolo oricum. Mi se poate intampla ceva daca i las cererea de demisie si plec, dpdv legal intreb? sau este adevarat ca indiferent ca sunt sau nu in perioada de proba trebuie sa stau in preaviz daca altfel nu este de acord angajatorul

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa citesti Codul muncii, acesta este foarte clar, in sensul ca in cadrul perioadei de proba nu trebuie respectat preavizul.
Conform Codului muncii, republicat în 2011, art.31, alin.3, citez:
ART.31.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

| bzbzbz explică (pentru Ioandelasal):

Am citit acest art. 31 de un milion de ori, l-am si retinut, dar in egala masura am gasit articole in care scrie ca perioada de preaviz trebuie respectata indiferent daca este perioada de proba sau nu, de aceea m-am zapacit complet si nu stiu ce sa fac.

| Ioandelasal a răspuns (pentru bzbzbz):

Nu cred ca ai citit in Codul muncii sau alta lege, poate pe unele site-uri si nu tot ce se publica pe site-uri este si adevarat.

| TatianaIstrate a răspuns:

Https://cariera.ejobs.ro/demisie-fara-preaviz-sfaturi/ Gasesti aici o multime de sfaturi pe acest subiect. Am fost nevoita si eu la un moment dat sa fac treaba asta si nu a fost tocmai placut.

| bzbzbz explică:

Dar ce se intampla cu art. 31 (Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.")? este valabil doar daca amandoua partile sunt de acord?

| alessia5158 a răspuns (pentru bzbzbz):

Mare bulibaseala in capul tau!
"In cazul incetarii contractului de munca in perioada de proba, nu se acorda preaviz, nici de catre angajator, angajatului, nici de catre angajat, angajatorului.
Per a contrario, contractul de munca, in perioada de proba, nu poate inceta prin alte forme prevazute de lege (concedierea, demisia, incetarea contractului prin acordul partilor)."

Cele mai imporante caracteristici ale perioadei de proba sunt:
- este salarizata;
- este inscrisa in contractul individual de munca;
- constituie vechime in munca;
- oricare dintre parti poate, in cadrul ei, sa inceteze relatiile de munca, printr-o simpla notificare, fara a justifica decizia luata;
- nu se acorda preaviz;
Vezi sursa :http://www.avocat-consultanta.com/......-de-proba/

| panther2007 a răspuns (pentru bzbzbz):

In mod normal nu trebuie ca ambele parti sa fie de acord, dar din pacate la noi legea nu se respecta e doar scrisa