| SpiridusulCelCurios a întrebat:

Ziua bună, comunitate TPU. De ce în România numărul de băieți/bărbați este mult mai mare decât cel de fete/femei în ceea ce privește persoanele sub 40-45 de ani.
În ceea ce privește persoanele mai în vârstă este adevărat că numărul de femei este exponențial mai mare, dar de ce la tineri de ex, vorbim chiar de 200.000 mai mulți băieți decât fete în întreagă Românie? Dacă însumezi numărul de băieți și numărul de fete cu vârstele între 1 și 40 de ani, sunt cu 200.000 mai mulți băieți/bărbați. De ce
Dovadă: recensământ detaliat 2015:
www.recensamantromania.ro › wp-content › uploads › 2015/05 › vol1_t50

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia mai vezi și alte surse:

https://en.wikipedia.org/......_sex_ratio

| SpiridusulCelCurios explică (pentru sierra1):

... eu am zis clar tinerii, nu toți oamenii.
În România sunt mult mai multe femei, dar după 45 de ani.

| sierra1 a răspuns (pentru SpiridusulCelCurios):

"0-14 ani: masculin 1, 772, 583/feminin 1, 681, 539"

- de 1, 05 ori mai multi băieți = asta NU inseamnă că "în România numărul de băieți/bărbați este MULT mai mare decât cel de fete"

E doar o leacă mai mare nu MULT mai mare!
sursă: tot wiki

| SpiridusulCelCurios explică (pentru sierra1):

Aproape 100.000 la 0-14 + încă 100.000 la 14 - 35, eu zic că e mult...