| anonim_4396 a întrebat:

1.Ce carti amuzante stiti? As vrea sa citesc din clasici, dar nu m-ar deranja nici cele contemporane numai sa fie realiste. Pana acum am auzit doar de autorul Sven Hassel
2. Ce distopii stiti?

Răspuns Câştigător
| サクラ a răspuns:

Un veac de singuratate, Mizerabilii, Ciuleandra, Cazul Magheru, Al5lea munte, La raul Piedra am sezut si am plans.
Ar mai fi si altele, acum depinde de ce-ti place.

4 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Cred ca la distopii ar fi incluse carte lui Huxley "Minunata lume noua" si a lui Orwell," 1984".

| Dragotta a răspuns:

Domnul Goe laughing

| DanG a răspuns:

Daca vrei sa citesti Sven Hassel citeste toata seria Gestapo. Iti spun si cateva titluri din serie: Gestapo, Blindatele mortii, General SS, Lichidati Parisul. Toate aceste carti sunt pseudo-biografice, el a luptat in al II-lea razboi mondial si isi povesteste intamplarile in aceste carti doar ca sub numele unor personaje. Bafta la citit!

| GenOm a răspuns:

Într-adevăr, la Sven Hassel te tăvălești pe jos de râs, nu alta. Deși romanele lui conțin o doză de ironie, sunt departe de a se numi amuzante - sunt romane de război. Poți începe cu Jerome K. Jerome.

La distopii îți recomand Noi, de Zamiatin, Minunata lume nouă - Huxley, 1984, Ferma animalelor - Orwell, Fahrenheit 451 - Ray Bradbury, Harrison Bergeron, de Vonnegut.