| JamesWatson a întrebat:

A citit cineva acesta carte?
https://m.emag.ro/......D4XX41BBM/
Ce părere aveți de ea?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu nu am citit aceasta carte dar am citit o recenzie. Pe langa asta, sa stii ca lucrurile nu stau chiar asa. Aceste carti care iti zic ce sa faci si cum sa faci pentru succes sunt doar pentru a face bani. Doar de marketing. Nu o sa aplici tot ce e acolo. Acelea au fost situatii pentru acea persoana, povestea lui, nu a ta. Tu ai alte oportunitati, alte persoane in jurul tau, alta tara.
Acum poate o sa spui ca atunci cum gasesti cartea care sa iti zica exact cum sa faci. Nu o sa o gasesti. O sa gasesti in schimb mii de carti din care o sa preiei cate o idee. Poate nu despre acest tip de succes ci despre cum sa ajungi la succesul tau. Iti doresti ceva? Unde se afla acel lucru? Ce trebuie sa faci sa ajungi acolo? Dar acolo? Cauta carti despre lucrurile la care te gandesti mai putin ca sunt importante.
Poate ca nu asta te astepti sa auzi de la un raspuns, dar am zis sa imi dau si eu cu parerea, poate te ajuta. Daca vrei carti despre schimbarea mentalitatii despre succes in aceasta societate sa ma anunti big grin

| benbinder a răspuns (pentru DoarBogdan):

Probabil faci o confuzie intre aceasta carte si cea a lui Ruben Gonzalez, care are acelasi titlu. Dar autorul (adica eu) e roman si traieste in Romania. E clar ca nu totul se aplica la oricine, dar nu despre asta e vorba.
http://luptapentruvisultau.ro/despre/

| benbinder a răspuns:

Cartea nu este despre "12 pași cum să devii milionar peste noapte". Nu este nici despre un număr magic de principii, nici despre mulți bani și nici despre rezultate rapide.
Nu este depre "apucă-te de foto" sau "apucă-te de freelancing", ci mai degrabă despre "descoperă ceea ce îți place să faci, și perfecționează asta, transformând-o într-o sursă de venit.
Nu cred în chestii universal valabile sau în chestii absolute (în general, nu în cazuri izolate), așa că e posibil ca unele lucruri să nu ți se potrivească sau să nu corespundă cu ceea ce vrei să faci. Pe de altă parte, nu te poți aștepta la rezultate diferite de ale unei persoane care abia trăiește de la o lună la altă, ascultându-i sfaturile pe care ți le oferă în domeniul financiar. Sau, ascultând sfaturi legate de vocație/carieră de la o persoană care abia așteaptă weekend-ul sau concediul, și merge cu silă la "scarbici". Nu poți pretinde să ai rezultate diferite de ale ei.

În carte povestesc drumul meu spre transformarea visului meu în realitate. Hobby-ul meu în sursă de venit. Că venitul este mult mai consistent ca atunci când lucram ca inginer, este un bonus inevitabil. Am inclus și copilăria, pentru a vă putea face o idee că nu contează de unde vii, ci încotro te îndrepți. Cartea oferă îndrumări în a-ți descoperi pasiunea și se adresează celor care doresc cu adevărat să facă ceea ce le place și să trăiască din asta, dar și celor care nu merg cu plăcere la serviciu, iar ceea ce fac nu le aduce împlinire. Prin "Luptă pentru visul tău" doresc să inspir și să încurajez pe cât mai mulți care doresc să își transforme pasiunea în afacere, o oportunitate viabilă, eu însumi fiind dovada vie că acest lucru este posibil dacă îți dorești cu adevărat, aducând argumente în sensul ăsta, bazate pe experimente sociale.