Întrebare recomandată | DenisaStyles a întrebat:

A citit cineva cartea "Idiotul" de Dostoievski? Cum vi s-a parut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit si mi s-a parut deosebita, spectaculoasa. De fiecare data cand o citesti patrunzi si mai adanc in talcul cuvintelor, afli, traiesti si vezi totul mult mai amanuntit.
Stiu ca Dostoievski a spus cu privire la acel roman, cum ca, a incercat sa portretizeze omul perfect, sublim - iar, cand colo, uite cum il vede societatea - ca pe un idiot.

6 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Este cartea mea preferata, a devenit idealul meu in viata, dorm si acum cu ea sub perna, am ceva ani, prima oara am citit-o la 18 ani.Mi-a marcat viata, e periculoasa.
Remarc nu ca sa ma laud, dar am citit peste 2000 de alte carti de toate genurile.Scriitori de nivel Shakespeare, Homer, Vergiu, erc., etc.
E singura care m-a cucerit definitiv. Poate Demonii sa concureze (oarecum). In fond este un fel de antipod.
Aplica principiul (idiotul):'Primo non noscere!', propus de Hipocrat.
Nu-l citi! Traieste-ti viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am crezut pe dorin pana am vazut ca si el e eruditsad

| SilviaStefan a răspuns:

Buna carte

| DenisaStyles explică:

O sa o citesc. Multumesc de raspunsuri. happy

| Крисс a răspuns:

Nu e cartea mea preferata, dar totusi este un roman reusit de talie mondiala care, dupa lectura, lasa amprente in considerabile in suflet cred.Este bazat pe o analiza psihologica si reprezinta omul multilateral.Consider ca trebuie sa fie cititahappy

| DenisaStyles explică (pentru Крисс):

O sa incep sa o citesc. Vreau sa vad ce e de capul ei.laughing