| anapatrascu a întrebat:

A citit cineva cartea JANE EYRE?
Ce parere aveti despre ea?
Fundă.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am citit-o cand eram copil. Fara respiratie. Am citit-o in doua zile. Stateam in vacanta zi si noapte si citeam.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am citit-o de 2 ori, am vazut si filmul.
Depinde de gusturi mie mi-a placut1

| sabin89 a răspuns:

Am citit-o si mi-a placut. E comparabila cu cea scrisa de sora ei - La rascruce de vanturi; greu de spus care e mai buna.
Ar fi interesant sa stim cum se pronunta in engleza numele asta - Eyre.

| anapatrascu explică (pentru sabin89):

Si nu povestesti putin din ea?

| sabin89 a răspuns (pentru anapatrascu):

A, eu am crezut ca tu ai citit-o deja si ne ceri si noua parerea.

| anapatrascu explică (pentru sabin89):

De fapt am citit-o doar ca vreau sa aud sau sa citesc parerile altor persoane.

| sabin89 a răspuns (pentru anapatrascu):

Romanul (nu sunt sigur daca e autobiografic sau nu) se concentreaza pe dezvoltarea psihologica si morala a eroinei principale (Jane), urmarind firul vietii ei de la copilarie pana la varsta adulta, inclusiv dragostea pentru acel Mr. Rochester, stapanul palatului izolat. Acest Rochester este si el un peronaj complex: increzut, capricios, cinic, razbunator (un fel de Hamlet); profund nefericit in inima lui, dar totodata capabil de cele mai alese sentimente.
Hai sa nu-l povestim totusi, ca poate mai vor si altii sa-l citeasca.

| anapatrascu explică (pentru sabin89):

OK.Am citit acest romam in patru zile.Am fost foarte impresionata de viata pe care a du-so Jane in acel orfelinat si de faptul ca a avut dragoste petru matusa sa cand era pe moarte.
Ai dreptate poate mai vor si altii sa-l citesca.

| sabin89 a răspuns:

Sa citesti si La rascruce de vanturi. As zice ca e chiar mai bun.