| DarkShina5566 a întrebat:

A citit cineva,, De ce iubim femeile" de Mircea Cartarescu? Cum vi s-a parut. Vreau opinii sincere. Multumesc!

2 răspunsuri:
| BloodAndPain a răspuns:

Este prima carte care a reusit sa imi ''devoreze'' noptile. Este o lectura usoara, o serie de povestoare despre Ele, fiecare avand un miez, un tablou-cheie al ceea ce ilustreaza lumea interioara a unei femei, pictata evident de manile unui barbat.O carte interesanta! Mie, sincer, mi-a facut placere sa o cunosc.

| diuluss a răspuns:

O mare prostie, chicioasa si care desi pare ca incerca sa zica ca femeia e ceva minunat si maret, rateaza din plin adevarul...autorul nu a reusit sa treaca peste mentalitatea obisnuita despre femei...se vede si din titlu: "De ce iubim femeile" este o carte scrisa din perspectiva masculina, a unui barbat cu o minte si gandire superficiala. Se poate sa fiu subiectiv caci nu-mi place deloc Cartarescu. Singura opera de-a lui care poate ca are ceva in ea este REM.