| anonim_4396 a întrebat:

A vazut cineva anime-ul Contele de Monte Cristo? Respecta cartea sau o ia pe aratura?

1 răspuns:
| Yunnochan a răspuns:

Eu am citit și cartea și am văzut și anime-ul. Mi-au plăcut amândouă adaptări și sincer anime-ul mi-sa părut superb și foarte bine făcut, dar mna, cartea e cartea, nimic nu poate întrece originalul.
Anime-ul are acțiunea în ordine cronologică, dar de la episodul 18 în colo în anime se face o schimbare care în cartea originală nu este prezentă.
Nu vreau să dau spoiler, dar în anime se accentuează mult mai mult răzbunarea și nu prea se renunță la ea, spre deosebire de cartea originală.
Sper că am avut cu ce să te ajut! =D