| Mihai_Barbura_1993 a întrebat:

Ajutati-ma va rog! Ce inseamna infantil? Cine imi raspunde dau funda!

4 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Foloseste Dex-ul nici atat nu te duce capul, chiar trebuie sa ne intrebi pe noi.

| Justme1997 a răspuns:

Copilăresc

| HelpingHands a răspuns:

Infantil este un termen mai pretentios pentru cuvantul copilaresc.
Poate sa fie însă o jignire adică, spre exemplu, când te porți infantil, sau poate să fie ceva științific, cum ar fi denumirea unei boli: autism infantil.

| Basthet a răspuns:

Bună! INFANTÍL, -Ă, infantili, -e, adj. De copii, pentru copii, referitor la copii, al copiilor. ♢ Paralizie infantilă = poliomielită. ♢ Fig. Copilăresc, pueril, neserios. – Din fr. infantile, lat. infantilis.
Dictionar: Dictionarul explicativ al limbii romane - DEX '98
Când nu înțelegi un cuvânt caută aici: http://www.webdex.ro/ Este DEX-ul online și găsești explicație la orice cuvânt. Succes!