| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Am 14 ani si imi plac cartile cu adolescenti si fictiune. Ce mi-ati recomenda sa mai citesc? As vrea o lista cu carti bune. Ultima carte citita de mine a fost
" Cele 13 motive-Jay Asher ". Funda si vot! happy

Răspuns Câştigător
| Ultltimat3ProY a răspuns:

Buna!(sunt clasa a 6-a)....cartile pe care ti le recomand sunt foarte interesante si merita citite(din punctul meu de vedere sunt poate si pentru varste mai mari happy )
***-scrisoarea de dragoste(mihail drumes);
-print si cersetor(mark twain);
-fram ursul polar(cezar petrescu);
-morcoveata(j. renard);
*#@-casa noptii(P.C Kast);
**-Lorelai(ionel teodoreanu);
-baltagul(Mihail Sadoveanu);
**-mara(ioan slavici);
***-pitulicea(resat nuri guntekin-un autor strain);
***-invitatia la vals(mihail drumes);
@-ciresarii(constantin chirita)
*-la medeleni(ionel teodoreanu)
@-cronicile lumii pamantene(lucia troisi);
**-ulita copilariei(ionel teodoreanu);
-vraciul(joseph delaney-un pic terifianta happy )
-piciul(alphonse daude);
**-corigent la limba romana(ion minulescu);
@-winnetou;
**@-elevul dima dintr-a saptea(mihail drumes);
-si mai sunt foarte multe romane frumoase... daca imi mai aduc aminte o sa te anunt;

*cele marcate cu stelutastar sunt de dragoste;
@cele marcate cu arond(@) sunt carti de aventura;
#cele marcate cu diez(#) sunt romane de fantezie;

P.S:eu le-am citit pe toate cele mentionate mai sus, deci in cazul in care o sa te apuci sa citesti din ele si ai neclaritati sa ma intrebi (pentru ca aceasta nu este cine stie ce lista intermediara luata de pe net, ci doar cateva romane-frumoase-pe care le-am citit)

sper ca te-am ajutat.o seara placuta si SPOR LA CITIT happy.

17 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Multumesc big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici e un blog unde gasesti mai multe carti de genul. Au rezumate asa iti e mai usor sa alegi una.
http://cartipentruadolescenti.blogspot.ro/
Sper ca ti-a fost de ajutor :)

| Okami23 a răspuns:

Cronicile wardstone
casa noptii
cercul secret
cele 9 vieti ale lui Chloe King
academia vampirilor

| ZOZOKid a răspuns:

Cismigiu et Company - Grigore Bajenaru
La Medeleni - Ionel Teodoreanu ( sunt 3 volume, vol 1- copilaria personajelor principale, vol 2- adolescenta lor si vol 3- viata lor la maturitate).

| Ex89 a răspuns:

Incearca sa citesti Jocurile Foamei sunt 3 volume sunt foarte captivante, le poti citi si online dar nimic nu inlocuieste cartea tiparita big grin
Sau Auspiciile unei adolescente

| Iwishtoknow a răspuns (pentru Ex89):

Si mie mi-au placut extrem de mult Jocurile Foameihappy

| ITHelper a răspuns:

Citeste Naluca si Naucul. este cea mai tarelaughing

| LaurC a răspuns:

Pf...am avut o perioadă când citeam doar cărți de la Polirom din colecția Chic.
Uite aici site-ul cu toate romanele: http://www.polirom.ro/......i_ASC.html

Eu îți recomand Jemima J., Cred ca te iubesc, Jurnalele lui Carrie, Îți amintești de mine?

| teodoraandreea a răspuns:

Jurnalul unui pusti, insemnarile unei pustuaice, povestea unui omulet de clasa a 4 a eu le-am citit pe toate sun t misto

| KimEunJung a răspuns:

Nu stiu daca te facineaza asa de tare vampirii dar mie mi-a placut Jurnalele vampirilor 1, 2, 3 si 4 si Academia vampirilor(pentru fictiune) si Insemnarile unei pustoaice/ Jurnalul unui pusti (pentru adolescenti)

| Messi20102 a răspuns:

Eu ti-as recomanda:
-Singur pe lume
-Robin Hood
-Cei trei muschetari
-Volume de scriitori romani:Mihai Eminescu, Ioan Slavici, Mihail Sadoveanu.
-Sobieski si romanii
Eu le-am citit.Sunt foarte bune!laughing)

| cretzulina5291 a răspuns:

Cronicile andalite

| OlteanOana1964 a răspuns:

Sunt si eu de acord cu alexlis m-a impresionat

| Ultltimat3ProY a răspuns:

Hmm..pai sunt multe carti pe care le-am citit si ti le recomand. Uite-le aici:
-Georgina Kincaid (6 vol.)
-Casa Noptii (10 volume din cate am inteles)
-Vampirii Din Morganville
-Academia Vampirilor
-Umbra Noptii
-Ingerul Noptii
-Damnare
-Rosu de rubin, Albastru de safir, Verde de smarald
-Dispozitive infernale
-Instrumente mortale
-Jocurle foamei
-Spulbera-ma
-Lupii din Mercy Falls
-Seria Sange Albastru
-Blestemul Focului
-Mai las-o moale cu fantomele
-Femei din alta lume-A doua luna plina
-Nascuta la miezul noptii, Trezita in zori de zi

Sincer nu stiu ce alte carti sa-ti mai spun... Sper ca iti vor placea cartile astea.Eu le-am citit si toate sunt de nota 10! Sper ca te-am ajutat.O zi bunawinking

| Renox a răspuns:

Iti propun niste carti cu vampiri deoarece adolescentilor ii fascineaza genul asta de carti.

Ex.- Vampire Diaries

| xtinna a răspuns:

Eu ti-as recomanda:
- Vampirii din Morganville - Rachel Caine
- Sange albastru - Melissa De La Cruz
- Jocul minciunii - Sara Shepard
- Cercul secret (1-3) - L.J. Smith
- Nu plange sub clar de luna - Heather Davis
Sunt carti pe care eu le-am citit si mi-au placut. Sunt usoare si captivante. Se citesc repede. :*