| BlueBloodd a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa public o carte.Se poate da drept de autor daca nu am 18 ani?

Răspuns Câştigător
| AnaBubbles a răspuns:

Da! Prietena mea cea mai buna are 15 ani si are deja 7 carti publicate.

| corolav a răspuns (pentru AnaBubbles):

M-ai rupt!
Sunt clasici ai literaturii române și universale care n-au scris la viața lor 15 cărți și amica ta, de doar 15 ani, a publicat deja 7(șapte).
E un geniu prietena aceasta a ta.
Nu e cumva și Membru al Uniunii Scriitorilor din România?

| AnaBubbles a răspuns (pentru corolav):

Nu, nu e inca! Este cineva care nu vrea dar restul scriitorilor o vor. Cum i o fi norocul.

9 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu. Trebuie să fii major pentru a publica o carte.

| corolav a răspuns (pentru OnuOnulică):

„să fii" e corect.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca da! Daca si puscariasii analfabeti pot publica? Nu vad vreo opreliste, decat mafia din edituri, restrictiva.

| wpetterssone a răspuns:

Trebuie să fii major pentru a publica o carte. La această vârstă pot părinții tăi să o publice, iar ru primești drepturi de autor după 18 ani.

| Robin0744 a răspuns:

Orice autor e stăpân pe opera lui (dreptul de autor) dacă nu o cesionează altei persoane (fizice sau juridice). Dar e prematur să publici la 15 ani.

| MTSimo a răspuns:

Da, poti