| Fatamuntilor a întrebat:

Am auzit la radio ca azi e Ziua mondiala a poeziei.
1.Ce poezie va inspira /va sensibilizeaza cel mai mult?
2.Credeti ca poezia este pentru cei sensibili? Oare un tip plin de tautaje, cu muschii lucrati poate recita /compune poezii?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Acum doi ani am pus si eu o intrebare de ziua poeziei :)
http://www.tpu.ro/......i-cultura/

Poate ca poezia este pentru cei sensibili in general, dar cunosc un caz care infirma regula :) un "interlop" care scrie versuri extrem de inspirate :)
O mostra:

alege să fii deștept, nu mai scrie poezii de dragoste

dacă noi, oamenii, nu am mai scrie poezii, am fi mai...
cum să mă înțelegeți, am fi mai umani
nu ne-am mai pune versurile strivite de amor pe foi albe
pur și simplu am avea timp să trăim iubirea cu adevărat
să lingem înghețata împreună cu iubita
să pescuim fluturașii de pe fundul stomacului doi câte doi
să râdem la filmele cu stan și bran
în loc să stăm înconvoiați peste tastatură și să lovim în butoane versuri de amor
de aceea recomand
nu scrieți despre iubire
scrieți despre altceva, dar nu scrieți despre iubire
scrieți despre soldații de la colț de stradă, cei care folosesc portofelele drept arme
scrieți despre foametea din africa pentru toți supraponderalii de pe planeta asta
scrieți despre o nouă ordine mondială în care poeziile de dragoste vor fi interzise prin lege
scrieți despre durere, scrieți pentru toți care nu știu alfabetul
în genere nu mai scrieți despre inimi și păsărele roz că e demodat.

| Fatamuntilor explică (pentru Kaℓi):

Interesante versuri! Probabil e tipul ala de poet necunoscut so neinteles!

| Kaℓi a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, e aproape necunoscut... e un tip conflictual, un fel de mafiot happy imi place cum scrie, si nu mi se pare de neinteles happy Uite inca o mostra:

confuzii...

Sunt un tip încăpăţânat
Lovesc orice vis atât de absurd
Încât se transformă în real
Pot înţelege orice femeie care se leagănă lasciv prin viaţă
Pot înţelege orice pasăre la fel şi orice fiară
Dar voi nu mă puteţi cuprinde nici într-o mie de romane
Sunt complex sunt opera de rezistenţă a lui Dumnezeu!
Uneori stau pe prispa din faţa casei mele şi privesc
Toţi cetaţenii care îşi târăsc destinele siropoase prin faţa mea
Dumnezeul meu e personal e lângă mine
Mă întorc spre el şi şmechereşte îi fac cu ochiul
”Zi, îţi place de umanoizii ăştia care se irosesc precum
Lacrimile unei mame ce de mulţi ani i-a murit copilul?!”
Apoi îmi fac o ţigară, trag fumul ce mintea-mi viscoleşte
Apuc sticla de J&B, beau, tuşesc
Şi scuip cu pasiune peste toate mizeriile din jurul meu.

| LostInPark a răspuns (pentru Kaℓi):

Faina intrebarea ta de ziua internationala a poeziei, dar funda tot Boss-ul Intergalactic a luat-o.

| Kaℓi a răspuns (pentru LostInPark):

Nu mai tin minte cine a luat funda, vad ca e un anonim... dar tin minte ca s-a acordat automat, eu n-am avut niciun amestec happy la doua din intrebarile mele s-a petrecut fenomenul asta, habar n-am de ce happy

| Kaℓi a răspuns (pentru LostInPark):

Dar cine e boss-ul intergalactic? big grin

| LostInPark a răspuns (pentru Kaℓi):

Poet anonim, fara scrupule, taios ca un cutit manjit de inghetata, omnipotent in lene, irascibil domesticit, pudic de piele, Eros reincarnat in smecherie, betiv iubaret precum hamsterii...nu-l cunosc, nu face presiuni ca nu stiu cine-i. sad

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,nu prea citesc eu poezi incat sa ma faca sa plang ca o virgina
2, cred ca poezia este timp pierdut in locul ei mai bine ma documentez decat sa imi pierd timpul cu aiureli romantice, din cate stiu eu femeilor le plac barbati puternici nu fetite masculine, nu stiu daca lear apuca plansul pe aia probabil ca nu, cu timpul devi rece de nimic nu te mai face cald mai ales cei din jurul tau, pai de ce daca are tatuaje si muschi nu e un tip sensibil?

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Ray,tu crezi ca doar virgininele plang? Neinsirata comparatierolling on the floor
Dupa cum spuneam, chestia asta am auzit-o la radio.Realuzatorii puneau ascultatorii sa spuna o poezie, iar ei le puneau cate o melodie.Multi dintre ei au fost barbati!
Poezia, este timp pierdut, zici tu! Cum se face ca cei mai multi poeti sunt barbati! Eminescu, Cosbuc, Toparceanu..multi dintre ei in special Eminescu a compus si poezii de dragoste, au avut si iubite...
Din punctul doi nu am inteles decat ultimul rand, nu stiu eu tipul cu muchi il vad mai sobru, sunt oameni si oameni, poate ai dreptate!

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Si ti-am zis daca poti macar odata sa nu mai vorbesti despre.asta laughing

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu draga multi plang

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Despre ce anume?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai cand ti-am povestit eu de... cam orice, tu tot asta aduceai in vorba.
ps: tine-mi pumnii ^^

| Fatamuntilor explică (pentru DoarBogdan):

Baieti,asfel de discutii va rog sa le purtati prin mesaje private! Multumesc!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Scuze. Vina mea sad

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

1. Nu am o poezie speciala. In general una transformata in melodie. Astfel o sesizez mult mai bine si trece direct prin mine, sa zic asa.
2. Si poate sa faca asta. De ce nu ar putea. La urma urmei gandirea onului nu are limite.

| Fatamuntilor explică (pentru DoarBogdan):

.2Cine stie, poate ai drepate!

| KodrutZ a răspuns:

1. Poezia lu' Bacovia. Am avut si norocul sa imi pice la BAC, dar nu doar de asta. Desi sunt optimist, starea mea naturala e bacoviana.
2. Nu, deloc. Ce legatura au tatuajele si muschii cu interiorul? Mens sana in corpore sano.

| Fatamuntilor explică (pentru KodrutZ):

Curios,pana acum mi-a raspuns doar baieteti., nu-i timpul pierdut!
Ma gandeam ca barbatii,, cu patratele'' au alte,, precupari'', nu se sensibilizeaza la poezii, filme siropape, melodii lente si alte chestii de gen.
Pana la urma si baietii plang...cateodata!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am cunoscut un tip care facea sala si era sensibil emotional,nu are nici o legatura sportul cu personalitatea omului,am cunoscut grasi cu carcater de badboy mai duri, personalitatea nu o schimba un sport, in plus faza cu emotile le cam avem cu toti indiferent de sex, si barbati au sentimente doar ca ele sunt slabiciuni in lumea noastra, plus ca voi nu preferati barbati sensibili asa ca ascundem chestile astea

| Doub a răspuns:

1. Hm, sunt o groază, habar nu am, probabil "Trei lacrimi reci de călătoare"- Ion Minulescu, asta ar fi în momentul ăsta.

2. Da, e pentru cei sensibili, dar nu are treabă aspectul fizic cu ce e în interior.

| whatevernvm a răspuns:

1. Nichita Stanescu- Ploaie in luna lui marte, Emotie de toamna, De dragoste, Luna in camp
A.E. Baconsky - Miraj de iarna(foarte frumoasa)
Preferatele mele

2. Da, si un tip de genul poate recita si compune, de ce nu? Caracteristicile alea nu au legatura cu sensibilitatea.

| Cameliapantiru a răspuns:

1. "Leoaica tanara, iubirea" (Nichita Stanescu) este poezia mea preferata de ani de zile.
2. Poezia este pentru toti iubitorii de frumos, de arta, pentru toti cei cu suflet sensibil, indiferent de aparentele reprezentate de aspectul fizic.
La multi ani, de Ziua Mondiala a Poeziei, tuturor celor care rezoneaza cu aceasta minunata arta!